Biała księga: Oto główne punkty Brexitu przedstawione na 98 stronach długo wyczekiwanego dokumentu

Długo wyczekiwany 98-stronicowy dokument zwany białą księgą został w czwartek 12 lipca przedstawiony Izbie Gmin przez ministra ds. Brexitu, Dominica Raaba. Zostały w nim przedstawione szczegółowo założenia przyszłej relacji z Unią Europejską.

12 lipca Dominic Raab – nowy minister ds. Brexitu, który zastąpił na tym stanowisku Davida Davisa, który podał się do dymisji – przedstawił Izbie Gmin tzw. białą księgę, w której wyszczególniono warunki przyszłej współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Brexicie.

- Advertisement -

 

 

W 98-stonicowym dokumencie wyszczególniono najważniejsze obszary przyszłych relacji, czyli:

– szeroką współpracę z UE na gruncie ekonomicznym, której zadaniem będzie przyszły dobrobyt i minimalizacja zakłóceń w handlu między Wielką Brytanią i UE

– rezygnacja z prawa swobodnego przepływu osób i zastąpienie go nowym systemem imigracyjnym, w którym obywatele UE posiadający wysokie kwalifikacje, dzięki którym przyczynią się do rozwoju brytyjskiej gospodarki, będą zwolnieni z ograniczeń związanych z przyszłym systemem imigracyjnym

– ochrona procesu pokojowego w Irlandii Północnej, zachowanie integralności konstytucyjnej Wielkiej Brytanii

– suwerenność prawna Wielkiej Brytanii i rezygnacja ze zwierzchnictwa prawnego unijnych instytucji

 

Biała księga: Wielka Brytania zrezygnuje ze swobodnego przepływu osób po Brexicie, ale ograniczenia nie będą dotyczyć wykwalifikowanych imigrantów z UE

 

Zgodnie z przedstawionymi założeniami podstawą przyszłej współpracy między UK i UE ma być stworzenie swobodnego przepływu dóbr, aby nie rezygnować ze stworzonych w czasie wieloletniego brytyjskiego członkostwa zintegrowanych łańcuchów dostaw oraz kooperacji produkcyjnej, co z kolei będzie związane ze stworzeniem specjalnego rodzaju reguł rolno-spożywczych.

Ponadto Wielka Brytania chciałaby zachować członkostwo w unijnych agencjach certyfikacyjnych (przy dalszym ich finansowaniu) takich jak Europejska Agencja Chemikaliów, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego oraz Europejska Agencja Leków.

W białej księdze znalazła się także deklaracja o bezwarunkowym utrzymaniu zobowiązania Wielkiej Brytanii do udziału w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa europejskiego (miałyby zostać stworzone nowe zasady partnerstwa, m.in. zachowanie współpracy policyjnej) bez uczestnictwa w europejskiej polityce zagranicznej i obronnej.  

Imigranci z UE mieliby bezwizowy wstęp do Wielkiej Brytanii jedynie w przypadku wykwalifikowanych pracowników mających wkład w brytyjską gospodarkę, a także w celach turystycznych, edukacyjnych (studenci) oraz krótkoterminowej działalności gospodarczej.

Z kolei politycznie Wielka Brytania jest za stworzeniem „ciała rządzącego”, czyli premierów oraz ministrów UK a także państw unijnych na wzór Rady Europejskiej, w władzę wykonawczą miałby sprawować „wspólny komitet”, który odpowiadałby unijnemu Komitetowi Stałych Przedstawicieli (COREPER).

Natomiast spory między Wielką Brytanią a unią miałyby rozstrzygać krajowe sądy z uwzględnieniem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W kwestii dat – proces wyjścia ze Wspólnoty rozpoczął się 29 marca ubiegłego roku, a Wielka Brytania opuści UE 29 marca 2019 roku. Wszystkie dotychczasowe zasady będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku, w tym także prawo swobodnego przepływu osób. Po tej dacie wejdzie w życie dopiero nowe porozumienie, którego plan przedstawiono właśnie w białej księdze.

Kim jest nowy minister ds. Brexitu, Dominic Raab? Czy karateka będzie dobrym negocjatorem

Teksty tygodnia

Śmiertelne tabletki w obiegu. Londyńskie kluby biją na alarm

Londyńskie kluby ostrzegają swoich gości przed wyjątkowo niebezpiecznymi tabletkami sprzedawanymi jako ecstasy. Ostrzeżenie pojawiło się po dwóch śmiertelnych przypadkach, do których doszło niedawno w dzielnicy Ealing. Ofiarami byli 28-letni mężczyzna i 20-letnia kobieta.

Aresztowano 6000 nielegalnych pracowników z zagranicy

Z polecenia Home Office przeprowadzono w UK 6000 aresztowań nielegalnych pracowników pochodzących z zagranicy.

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Wizz Air uruchamia bardzo tanie loty. Dolecisz do miasta, gdzie kupisz jedno z najtańszych piw w Europie.

Już tej jesieni Wizz Air otwiera nową, atrakcyjną trasę. Linie poinformowały, że rozpoczną bezpośrednie loty z Birmingham do Sybina – jednego z najpiękniejszych regionów Europy. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu, co daje turystom świetną okazję, by odkryć uroki Rumunii.

Co to znaczy być Brytyjczykiem? Czy biali będą mniejszością w UK?

Co to znaczy “być Brytyjczykiem”? Co na to wpływa? Czy miejsce urodzenia, kultura, język, kolor skóry? Z jednej strony media straszą, że biali będą mniejszością w UK, z drugiej kolejne pokolenia migrantów doskonale asymilują się z Brytyjczykami

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie