Biustonosze bez podatku VAT. Apelują o to pracownicy służby zdrowia

Pracownicy służby zdrowia apelują o sprzedawanie biustonoszy bez podatku VAT. Według nich ten element bielizny należy traktować jako niezbędny, podobnie jak produkty menstruacyjne, które też są zwolnione z podatku.

Radiologowie w Wielkiej Brytanii są za zniesieniem podatku VAT na biustonosze, aby były one dla kobiet tak samo dostępne jak produkty menstruacyjne.

Biustonosze bez podatku VAT

Według pracowników służby zdrowia biustonosze są rzeczą podstawową dla kobiet i nie powinny podlegać opodatkowaniu. Radiologowie-diagności wykonujący zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny i tomografię twierdzą, że podatek obciąża kobiety. Ich zdaniem można go uznać za dyskryminujący w świetle ustawy o równości – Equality Act.

Zaznaczają oni, że problemy, które kobiety mają z układem mięśniowo-szkieletowym, mogą być spowodowane źle dobranymi stanikami.

Okazuje się, że kobiety noszące stanik w rozmiarze D lub większym często cierpią na bóle pleców, ramion i szyi z powodu ciężaru piersi. Natomiast dobranie odpowiedniego, dopasowanego biustonosza, może złagodzić niektóre z problemów. A tym samym zmniejszyć kłopoty zdrowotne.

Według pracowników służby zdrowia – nakładanie podatku VAT na biustonosze nieproporcjonalnie dotyka kobiety. A opodatkowanie biustonoszy można uznać za dyskryminujące zgodnie z ustawą o równości z 2010 roku.

Kobiety zwolnione z VAT

Zgodnie z danymi portalu Statista średnia kwota wydana na stanik w Wielkiej Brytanii w 2020 roku wyniosła od 15 do 30 funtów.

Obecnie zwolnione z podatku VAT przy zakupie niektórych staników są jedynie kobiety, które przeszły operację raka piersi.

Radiologowie uważają, że porównanie staników do zwolnionych z opłat produktów menstruacyjnych, jest konieczne.

Przypomnijmy, że w styczniu (po dwuletniej kampanii) zdecydowano się obniżyć podatek VAT na majtki menstruacyjne. Z kolei w 2021 zniesiono tzw. „podatek od tamponów”. Od tego czasu takie produkty jak podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne nie są już objęte podatkiem.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie