Biustonosze bez podatku VAT. Apelują o to pracownicy służby zdrowia

Pracownicy służby zdrowia apelują o sprzedawanie biustonoszy bez podatku VAT. Według nich ten element bielizny należy traktować jako niezbędny, podobnie jak produkty menstruacyjne, które też są zwolnione z podatku.

Radiologowie w Wielkiej Brytanii są za zniesieniem podatku VAT na biustonosze, aby były one dla kobiet tak samo dostępne jak produkty menstruacyjne.

- Advertisement -

Biustonosze bez podatku VAT

Według pracowników służby zdrowia biustonosze są rzeczą podstawową dla kobiet i nie powinny podlegać opodatkowaniu. Radiologowie-diagności wykonujący zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny i tomografię twierdzą, że podatek obciąża kobiety. Ich zdaniem można go uznać za dyskryminujący w świetle ustawy o równości – Equality Act.

Zaznaczają oni, że problemy, które kobiety mają z układem mięśniowo-szkieletowym, mogą być spowodowane źle dobranymi stanikami.

Okazuje się, że kobiety noszące stanik w rozmiarze D lub większym często cierpią na bóle pleców, ramion i szyi z powodu ciężaru piersi. Natomiast dobranie odpowiedniego, dopasowanego biustonosza, może złagodzić niektóre z problemów. A tym samym zmniejszyć kłopoty zdrowotne.

Według pracowników służby zdrowia – nakładanie podatku VAT na biustonosze nieproporcjonalnie dotyka kobiety. A opodatkowanie biustonoszy można uznać za dyskryminujące zgodnie z ustawą o równości z 2010 roku.

Kobiety zwolnione z VAT

Zgodnie z danymi portalu Statista średnia kwota wydana na stanik w Wielkiej Brytanii w 2020 roku wyniosła od 15 do 30 funtów.

Obecnie zwolnione z podatku VAT przy zakupie niektórych staników są jedynie kobiety, które przeszły operację raka piersi.

Radiologowie uważają, że porównanie staników do zwolnionych z opłat produktów menstruacyjnych, jest konieczne.

Przypomnijmy, że w styczniu (po dwuletniej kampanii) zdecydowano się obniżyć podatek VAT na majtki menstruacyjne. Z kolei w 2021 zniesiono tzw. „podatek od tamponów”. Od tego czasu takie produkty jak podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne nie są już objęte podatkiem.

Teksty tygodnia

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie