Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Czy w XXI wieku, w jednym z najbogatszych państw Europy, pacjenci naprawdę muszą obawiać się, czy jutro znajdą w aptece swój lek? Czy można zaakceptować sytuację, w której rodzice dzieci przewlekle chorych codziennie sprawdzają dziesiątki aptek, w nadziei na pojedyncze opakowanie potrzebnego preparatu? Brakuje leków w aptekach w UK! To problem coraz bardziej powszechny. Jednak, przede wszystkim, niebezpieczny. To wprost igranie z życiem ludzi.

- Advertisement -

Braki leków w aptekach przestały być marginalnym zjawiskiem. Stały się zjawiskiem systemowym, które uderza szczególnie mocno w najbardziej wrażliwe grupy. Najczęściej cierpią dzieci, seniorzy, pacjenci onkologiczni i osoby przewlekle chore. Za każdym razem, gdy brakuje leków w aptekach, rozgrywa się prawdziwy dramat chorego człowieka.

Dramatyczne historie, które pokazują skalę problemu

W 2023 roku BBC opisało historię matki z Manchesteru, której dziewięcioletni syn z ADHD musiał przerwać terapię, bo w aptekach zabrakło methylphenidate (Concerta XL). Próby znalezienia leku w innych miastach, zmiany na alternatywne preparaty, ciągłe telefony i setki kilometrów w samochodzie. Tak wygląda codzienność rodziny, która walczyła nie tylko z chorobą, ale i z chaosem w systemie. Brak leczenia skutkował agresją dziecka, pogorszeniem wyników w szkole i ogromnym stresem psychicznym całej rodziny.

W Londynie 68-letni pacjent z chorobą Parkinsona przez kilka tygodni nie mógł dostać co-careldopa. Podstawowego leku łagodzącego objawy choroby. W rozmowie z „The Guardian” przyznał, że czuł się „uwięziony we własnym ciele”. Natomiast pogarszające się drżenia i sztywność mięśni zmusiły go do korzystania z pomocy opiekunów, ograniczając jego samodzielność i godność.

Jeszcze bardziej dramatyczny w skutkach okazał się opisany przez „The Telegraph” przypadek pacjentki z rakiem piersi. Jej terapia została opóźniona z powodu braku dostępnych leków onkologicznych. Każdy dzień zwłoki oznaczał realne ryzyko progresji choroby i zmniejszenie szans na wyleczenie. Towarzyszący temu lęk i niepewność były nie mniejszym ciężarem niż sama choroba.

W 2024 roku BBC przytoczyło również historię rodziny nastolatka z epilepsją. Brak dostępności sodium valproate wymusił zmianę terapii. W rezultacie chłopiec doświadczał częstszych napadów padaczkowych. To oczywiście zwiększało ryzyko urazu, hospitalizacji, a nawet śmierci. Rodzice podkreślali, że system ochrony zdrowia powinien przede wszystkim zapewniać ciągłość leczenia. A realnie naraża pacjentów na tak poważne konsekwencje.

Jakich leków najczęściej brakuje?

Skala i struktura braków leków w aptekach w UK szczególnie dotyka preparatów ratujących zdrowie i życie, m.in.:

  • Leków na ADHD (methylphenidate, lisdexamfetamine, guanfacine)
  • Leków neurologicznych na chorobę Parkinsona (co-careldopa, pramipeksol)
  • Leków onkologicznych wykorzystywanych w chemioterapii i immunoterapii
  • Leków przeciwpadaczkowych (sodium valproate)
  • Preparatów hormonalnej terapii zastępczej dla kobiet w okresie menopauzy
  • Leków kardiologicznych i na nadciśnienie
  • Wybranych antybiotyków i leków stosowanych w leczeniu infekcji

To nie są preparaty „uzupełniające” czy stosowane doraźnie. To leki, bez których pacjenci tracą zdrowie, samodzielność. Natomiast w skrajnych przypadkach – życie.

Braki leków w aptekach w Wielkiej Brytanii
Braki leków w aptekach w Wielkiej Brytanii powodują, że wiele rodzin spędza tygodnie na poszukiwaniu specyfików dla najbliższych. fot. freepik.com

 

Braki leków w aptekach. Problem społeczny, który dotyka każdego

Dlaczego tak trudno nam uwierzyć, że w nowoczesnym państwie europejskim mogą brakować leków? Bo to zjawisko uderza w fundamenty poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego. Choroba jest wystarczającym ciężarem. Dodatkowa niepewność, czy jutro będzie czym się leczyć, staje się źródłem przewlekłego stresu i poczucia opuszczenia przez system.

Dlaczego do tego dochodzi?

Eksperci wskazują wiele przyczyn. Główną rolę odgrywają globalne problemy z łańcuchami dostaw. Odczuwalne są skutki Brexitu. Rosną koszty produkcji. Dostrzegalne jest nieefektywne planowanie dostaw oraz zbyt małe zapasy magazynowe w aptekach i hurtowniach. Braki leków w aptekach to efekt złożonych procesów gospodarczych. Natomiast ich skutki zawsze dotykają najbardziej bezbronnych.

Braki leków w aptekach w UK – problem, który wymaga systemowych rozwiązań

Puste półki aptek to nie statystyka. To prawdziwe historie pacjentów. Historie, w których decyzja o dalszym leczeniu nie zależy od lekarza, ale… od dostępności preparatu w hurtowni. Czy społeczeństwo może się na to godzić? Czy w XXI wieku pacjent musi codziennie sprawdzać kilkanaście aptek, by kontynuować terapię?

Braki leków w aptekach w Wielkiej Brytanii pokazują, że dostęp do leczenia przywilej, a nie podstawowe prawo człowieka. Prawo, którego dziś w Wielkiej Brytanii nie zawsze da się wyegzekwować.

 

Teksty tygodnia

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Partia Pracy ogranicza wykup mieszkań komunalnych. Koniec marzeń tysięcy rodzin?

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast trafić do mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie