Brytyjczycy chcą bliższych stosunków z UE — doszło do znaczącej zmiany nastrój brexitowych

Jak wynika z nowego, dużego badania postaw społecznych po Brexicie, prawie dwa razy więcej osób w Wielkiej Brytanii uważa obecnie, że bliskie stosunki z UE są ważniejsze dla pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa niż więzi z USA.

Z raportu przygotowanego przez think tank British Future wynika, że nieco ponad połowa (52%) członków brytyjskiego społeczeństwa chciałoby obecnie, aby Wielka Brytania nawiązała bliższe stosunki z UE. Jedynie 12% twierdzi, że powinna rozluźnić relacje ze Wspólnotą, gdy 27% optuje za utrzymaniem status quo. Jak czytamy na łamach „Guardiana”, na pytanie o to, które relacje uważane są za najważniejsze dla pokoju, dobrobytu i stabilności, prawie połowa respondentów (48%) umieściła UE na pierwszym miejscu, przed USA (27%) i Wspólnotą Narodów (25%).

- Advertisement -

W UK doszło do zmiany nastrojów brexitowych

W miarę jak przybywa dowodów na szkody gospodarcze wyrządzone Wielkiej Brytanii przez wyjście z UE, sondaż wykazał, że 61% osób opowiada się obecnie za bliższą współpracą z UE. Około 68% popiera zacieśnienie współpracy w zakresie zwalczania przestępczości i terroryzmu, 57% w sprawie ustaleń celnych, a 57% w sprawach zdrowia w skali międzynarodowej.

Generalny wniosek, który nasuwa się z raportu British Future, dotyczy zmiany nastawienia do UE. Staje się ono coraz bardziej przychylne w wielu obszarach, a ogólny nastrój wokół debaty brexitowej staje się znacznie mniej toksyczny i bardziej pragmatyczny.

Jak ważne dla Brytyjczyków są relacje z UE?

W raporcie zauważono, że nastawienie Wielkiej Brytanii do Brexitu „znacznie się zmieniło”. Z jednej strony pojawiło się „poczucie wyczerpania społeczeństwa kwestią Brexitu”, a większość osób dystansuje się od podziałów w tej kwestii z przeszłości i „chce pozostawić za sobą podziały z poprzednich lat”.

W badaniu zapytano także o opinię na temat opuszczenia Unii Europejskiej. 49% respondentów stwierdziło, że opuszczenie Unii Europejskiej było niewłaściwe, w porównaniu z 36%, które stwierdziło, że opuszczenie Unii Europejskiej było słuszne. 15% nie wiedziało.

Teksty tygodnia

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Narkotyki w jajkach Kinder. Tak działają gangi w UK

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie