piątek, 20 września, 2024

Brytyjczycy chcą bliższych stosunków z UE — doszło do znaczącej zmiany nastrój brexitowych

Jak wynika z nowego, dużego badania postaw społecznych po Brexicie, prawie dwa razy więcej osób w Wielkiej Brytanii uważa obecnie, że bliskie stosunki z UE są ważniejsze dla pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa niż więzi z USA.

Z raportu przygotowanego przez think tank British Future wynika, że nieco ponad połowa (52%) członków brytyjskiego społeczeństwa chciałoby obecnie, aby Wielka Brytania nawiązała bliższe stosunki z UE. Jedynie 12% twierdzi, że powinna rozluźnić relacje ze Wspólnotą, gdy 27% optuje za utrzymaniem status quo. Jak czytamy na łamach „Guardiana”, na pytanie o to, które relacje uważane są za najważniejsze dla pokoju, dobrobytu i stabilności, prawie połowa respondentów (48%) umieściła UE na pierwszym miejscu, przed USA (27%) i Wspólnotą Narodów (25%).

W UK doszło do zmiany nastrojów brexitowych

W miarę jak przybywa dowodów na szkody gospodarcze wyrządzone Wielkiej Brytanii przez wyjście z UE, sondaż wykazał, że 61% osób opowiada się obecnie za bliższą współpracą z UE. Około 68% popiera zacieśnienie współpracy w zakresie zwalczania przestępczości i terroryzmu, 57% w sprawie ustaleń celnych, a 57% w sprawach zdrowia w skali międzynarodowej.

Generalny wniosek, który nasuwa się z raportu British Future, dotyczy zmiany nastawienia do UE. Staje się ono coraz bardziej przychylne w wielu obszarach, a ogólny nastrój wokół debaty brexitowej staje się znacznie mniej toksyczny i bardziej pragmatyczny.

Jak ważne dla Brytyjczyków są relacje z UE?

W raporcie zauważono, że nastawienie Wielkiej Brytanii do Brexitu „znacznie się zmieniło”. Z jednej strony pojawiło się „poczucie wyczerpania społeczeństwa kwestią Brexitu”, a większość osób dystansuje się od podziałów w tej kwestii z przeszłości i „chce pozostawić za sobą podziały z poprzednich lat”.

W badaniu zapytano także o opinię na temat opuszczenia Unii Europejskiej. 49% respondentów stwierdziło, że opuszczenie Unii Europejskiej było niewłaściwe, w porównaniu z 36%, które stwierdziło, że opuszczenie Unii Europejskiej było słuszne. 15% nie wiedziało.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?