Brytyjska gospodarka nie poradzi sobie bez imigrantów

Ograniczenie napływu imigrantów i rozwijanie kompetencji lokalnej siły roboczej może okazać się niewystarczające. Eksperci z Migration Advisory Committee zwracają uwagę, że polityka Partii Pracy dotycząca zmniejszania migracji netto nie jest lekiem na wszystkie problemy Wielkiej Brytanii.

Migration Advisory Committee kwestionuje jedną z głównych polityk migracyjnych Partii Pracy dotyczących zmniejszenia migracji netto do UK. Premier Keir Starmer jest przekonany, że aby zapewnić odpowiednią ilość rąk do pracy w UK i utrzymać gospodarkę „na chodzie” trzeba ograniczyć popyt na pracowników zagranicznych. Jednocześnie należy postawić silnie na szkolenia i kursy wzmacniające kompetencje lokalnych, brytyjskich pracowników.

- Advertisement -

– Nie zadowolimy się łatwym importem umiejętności. Zamykamy ten rozdział – komentował w lipcu 2024 szef brytyjskiego rządu.

Czy jednak realizacją takiego programu jest możliwa i czy jego efekty będą zadowalające?

Gospodarka brytyjska bez napływu imigrantów

– Łączenie polityki imigracyjnej i polityki zwiększania umiejętności nie jest podejściem uniwersalnym. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę indywidualne okoliczności w danych sektorach i zawodach. Trzeba zdiagnozować, czy niedobory są rzeczywiście spowodowane brakiem umiejętności, czy też niskim wynagrodzeniem i warunkami pracy – stwierdziła komisja w raporcie, jak cytujemy za „Guardianem”.

– Zwiększenie poziomu umiejętności wśród krajowych pracowników jest wartościową polityką samą w sobie, ale nie gwarantuje znacznego zmniejszenia zależności od systemu imigracyjnego. Pracodawcy często nadal będą szukać najlepszego możliwego dopasowania do swoich wakatów, co może obejmować rekrutację międzynarodową […] – jak dodano.

Jaką „wartość” ma pracownik brytyjski, a jaką – imigrant?

Komisja MAC, która doradza rządowi w sprawie niedoborów wykwalifikowanej siły roboczej, stwierdziła, że ​​wykwalifikowani pracownicy z zagranicy mieli pozytywny wpływ netto w wysokości 16 300 funtów. Z kolei przeciętny dorosły urodzony w Wielkiej Brytanii miał pozytywny wpływ netto w wysokości 800 funtów w latach 2022–2023. Oznacza to, że przeciętny migrant, który przybywa do Wielkiej Brytanii na wizie dla wykwalifikowanego pracownika, wnosi 20 razy więcej w ramach wyspiarskiej gospodarki niż przeciętny, dorosły Brytyjczyk.

– Wiemy, że ostatnie dane pokazują spadek migracji netto – komentuje prof. Brian Bell, przewodniczący MAC. – Było to spowodowane zarówno zmianami w polityce rządu, jak i innymi czynnikami. Chociaż spodziewamy się dalszego spadku migracji netto, chcielibyśmy ostrzec rząd przed traktowaniem łączenia polityki imigracyjnej i umiejętności. Nie może być to uniwersalne podejście do działania w tym zakresie. Zachęcamy do dalszego uwzględniania indywidualnych okoliczności w poszczególnych sektorach – podsumowywał szef MAC.

Teksty tygodnia

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie