Brytyjski król odwiedził „polską” dzielnicę Londynu przed świętami Bożego Narodzenia

W czwartek, 7 grudnia 2023 Karol III pojawił się na Ealingu, gdzie odwiedził lokalne centrum handlowe, aby spotkać się z tamtejszymi mieszkańcami. Brytyjski król, odwiedzając polską dzielnicę w Londynie, tuż przed świętami, spotkał się z Mikołajem i słuchał polskich kolęd.

Gdy monarcha brytyjski pojawił się w centrum handlowych Ealing Broadway wypełniło się tłumami gapiów, którzy przyglądali się, jak Karol III chodzi między stoiskami z jedzeniem i rękodziełem w przysłowiowym błysku fleszy (czy też raczej telefonów komórkowych). Pojawienie się króla w zachodnim Londynie nie zostało wcześniej zapowiedziane i miało bardzo „nieoficjalny”, dość swobodny charakter, bez charakterystycznego królewskiego zadęcia.

- Advertisement -

Czym zajmował się Karol III? Monarcha przechadzał się między stoiskami z jedzeniem i rękodziełem ustawionych w ramach jarmarku bożonarodzeniowego. Rozmawiał z napotkanymi osobami, interesował się tym, co działo się na jarmarku.

Brytyjski król na „polskim” Ealingu

Dość powiedzieć, że Karol III uciął sobie krótką pogawędkę z… świętym Mikołajem. Jak czytamy w relacji udostępnionej na łamach „The Independent”, miał on usłyszeć, że znajduje się na liście „bardzo dobrych chłopców”. Król nieco zdziwiony miała odpowiedzieć „naprawdę?”.

Za białą brodą i czerwono-białym kostiumem krył Keith Flaherty, który określił sam siebie jako „sfrustrowanego aktora”, jak czytamy w brytyjskich mediach. – Wspaniale jest oderwać się od prawdziwego świata dorosłych i być z dziećmi. Są świetne! – relacjonował.

Co Mikołaj powiedział Karolowi III?

Nie zabrakło również polskiego akcentu, wszak mamy do czynienia z Ealingiem, będącym wciąż prawdopodobnie największym skupiskiem Polaków w Londynie. Król obejrzał krótki występ lokalnego polskiego chóru i posłuchał polskich kolęd. Ciekawe, jak mu się podobało…

Przypomnijmy, że na Ealingu już od II wojny światowej osiedlali się polscy imigranci. Nieopodal znajdowała się baza RAF w Northolt, gdzie stacjonowali nasi piloci. Przez lata polska społeczność rosła i obecnie nadal pozostaje tu duża. Według spisu powszechnego z 2011 roku mieszkało tu grubo ponad 20 tysięcy naszych rodaków (6,35% ówczesnej populacji London Borough of Ealing). Język polski słychać tu wszędzie, na ulicach, w sklepach, galeriach i targach.

Teksty tygodnia

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Partia Pracy ogranicza wykup mieszkań komunalnych. Koniec marzeń tysięcy rodzin?

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast trafić do mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie