piątek, 20 września, 2024

Brytyjski król odwiedził „polską” dzielnicę Londynu przed świętami Bożego Narodzenia

W czwartek, 7 grudnia 2023 Karol III pojawił się na Ealingu, gdzie odwiedził lokalne centrum handlowe, aby spotkać się z tamtejszymi mieszkańcami. Brytyjski król, odwiedzając polską dzielnicę w Londynie, tuż przed świętami, spotkał się z Mikołajem i słuchał polskich kolęd.

Gdy monarcha brytyjski pojawił się w centrum handlowych Ealing Broadway wypełniło się tłumami gapiów, którzy przyglądali się, jak Karol III chodzi między stoiskami z jedzeniem i rękodziełem w przysłowiowym błysku fleszy (czy też raczej telefonów komórkowych). Pojawienie się króla w zachodnim Londynie nie zostało wcześniej zapowiedziane i miało bardzo „nieoficjalny”, dość swobodny charakter, bez charakterystycznego królewskiego zadęcia.

Czym zajmował się Karol III? Monarcha przechadzał się między stoiskami z jedzeniem i rękodziełem ustawionych w ramach jarmarku bożonarodzeniowego. Rozmawiał z napotkanymi osobami, interesował się tym, co działo się na jarmarku.

Brytyjski król na „polskim” Ealingu

Dość powiedzieć, że Karol III uciął sobie krótką pogawędkę z… świętym Mikołajem. Jak czytamy w relacji udostępnionej na łamach „The Independent”, miał on usłyszeć, że znajduje się na liście „bardzo dobrych chłopców”. Król nieco zdziwiony miała odpowiedzieć „naprawdę?”.

Za białą brodą i czerwono-białym kostiumem krył Keith Flaherty, który określił sam siebie jako „sfrustrowanego aktora”, jak czytamy w brytyjskich mediach. – Wspaniale jest oderwać się od prawdziwego świata dorosłych i być z dziećmi. Są świetne! – relacjonował.

Co Mikołaj powiedział Karolowi III?

Nie zabrakło również polskiego akcentu, wszak mamy do czynienia z Ealingiem, będącym wciąż prawdopodobnie największym skupiskiem Polaków w Londynie. Król obejrzał krótki występ lokalnego polskiego chóru i posłuchał polskich kolęd. Ciekawe, jak mu się podobało…

Przypomnijmy, że na Ealingu już od II wojny światowej osiedlali się polscy imigranci. Nieopodal znajdowała się baza RAF w Northolt, gdzie stacjonowali nasi piloci. Przez lata polska społeczność rosła i obecnie nadal pozostaje tu duża. Według spisu powszechnego z 2011 roku mieszkało tu grubo ponad 20 tysięcy naszych rodaków (6,35% ówczesnej populacji London Borough of Ealing). Język polski słychać tu wszędzie, na ulicach, w sklepach, galeriach i targach.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?