Brytyjski premier dostał pierwsze zaproszenie od liderów UE od czasu Brexitu

Po raz pierwszy od czasu Brexitu brytyjski premier otrzymał zaproszenie do spotkania z przywódcami UE. Keir Starmer chce naprawić nadszarpnięte relacje z Unią dla „dobra przyszłych pokoleń”.

Keir Starmer weźmie udział w spotkaniu przywódców UE na początku grudnia. Uznano to za znak sukcesu jego planów dotyczących tzw. wielkiego resetu Brexitu.

Wielki reset Brexitu

Spotkanie przywódców UE, w którym weźmie udział także brytyjski premier, będzie dotyczyło między innymi bezpieczeństwa, problemów energetycznych i imigracji.

Zaproszenie, jakie otrzymał premier, będzie pierwszym od czasu Brexitu w 2020 roku. Dzięki niemu pojawiły się nadzieje na poprawę nadszarpniętych stosunków Wielkiej Brytanii z UE.

Spotkanie ma być nieformalne i odbyć się 3 lutego w Belgii. Brytyjski premier weźmie udział w kolacji z przedstawicielami 27 państw członkowskich. Zaproszenie wystosował Antonio Costa, nowy przewodniczący Rady Europejskiej.

Wcześniej w tym tygodniu Nick Thomas-Symonds, brytyjski minister odpowiedzialny za negocjacje dotyczące resetu Brexitu, spotkał się z Antonio Costą w Brukseli.

Bezpieczeństwo, problemy energetyczne i imigracja

Keir Starmer jest chętny do tego, aby opracować pakt bezpieczeństwa z Brukselą, który dotyczyłby także problemów energetycznych i imigracji. Premier chciałby „zreformować” słabą umowę dotyczącą Brexitu. Partia Pracy uważa, że umowa posiada poważne wady też ze względu na to, że zawarł ją były konserwatywny premier, Boris Johnson.

Jak poinformował Financil Times, również sekretarz generalny NATO, Mark Rutte weźmie udział w lutowym spotkaniu. Okazuje się także, że Wielka Brytania i Unia Europejska pracują nad planami zorganizowania szczytu w pierwszej połowie przyszłego roku.

W czwartek Keir Starmer oskarżył Partię Konserwatywną o wykorzystanie Brexitu do celowego przeprowadzenia „eksperymentu otwartych granic” w Wielkiej Brytanii. Według niego mieszkańcom Wysp „należy się wyjaśnienie” po tym, jak zrewidowane dane wykazały, że migracja netto osiągnęła za rządów torysów rekordowy poziom prawie miliona osób.

Przypomnijmy, że z danych ONS wynika, że saldo migracji w roku kończącym się w czerwcu 2023 osiągnęło 906 000 osób. To czterokrotnie więcej niż w 2019 roku przed Brexitem.

Teksty tygodnia

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie