Brytyjski premier dostał pierwsze zaproszenie od liderów UE od czasu Brexitu

Po raz pierwszy od czasu Brexitu brytyjski premier otrzymał zaproszenie do spotkania z przywódcami UE. Keir Starmer chce naprawić nadszarpnięte relacje z Unią dla „dobra przyszłych pokoleń”.

Keir Starmer weźmie udział w spotkaniu przywódców UE na początku grudnia. Uznano to za znak sukcesu jego planów dotyczących tzw. wielkiego resetu Brexitu.

- Advertisement -

Wielki reset Brexitu

Spotkanie przywódców UE, w którym weźmie udział także brytyjski premier, będzie dotyczyło między innymi bezpieczeństwa, problemów energetycznych i imigracji.

Zaproszenie, jakie otrzymał premier, będzie pierwszym od czasu Brexitu w 2020 roku. Dzięki niemu pojawiły się nadzieje na poprawę nadszarpniętych stosunków Wielkiej Brytanii z UE.

Spotkanie ma być nieformalne i odbyć się 3 lutego w Belgii. Brytyjski premier weźmie udział w kolacji z przedstawicielami 27 państw członkowskich. Zaproszenie wystosował Antonio Costa, nowy przewodniczący Rady Europejskiej.

Wcześniej w tym tygodniu Nick Thomas-Symonds, brytyjski minister odpowiedzialny za negocjacje dotyczące resetu Brexitu, spotkał się z Antonio Costą w Brukseli.

Bezpieczeństwo, problemy energetyczne i imigracja

Keir Starmer jest chętny do tego, aby opracować pakt bezpieczeństwa z Brukselą, który dotyczyłby także problemów energetycznych i imigracji. Premier chciałby „zreformować” słabą umowę dotyczącą Brexitu. Partia Pracy uważa, że umowa posiada poważne wady też ze względu na to, że zawarł ją były konserwatywny premier, Boris Johnson.

Jak poinformował Financil Times, również sekretarz generalny NATO, Mark Rutte weźmie udział w lutowym spotkaniu. Okazuje się także, że Wielka Brytania i Unia Europejska pracują nad planami zorganizowania szczytu w pierwszej połowie przyszłego roku.

W czwartek Keir Starmer oskarżył Partię Konserwatywną o wykorzystanie Brexitu do celowego przeprowadzenia „eksperymentu otwartych granic” w Wielkiej Brytanii. Według niego mieszkańcom Wysp „należy się wyjaśnienie” po tym, jak zrewidowane dane wykazały, że migracja netto osiągnęła za rządów torysów rekordowy poziom prawie miliona osób.

Przypomnijmy, że z danych ONS wynika, że saldo migracji w roku kończącym się w czerwcu 2023 osiągnęło 906 000 osób. To czterokrotnie więcej niż w 2019 roku przed Brexitem.

Teksty tygodnia

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Met Office ostrzega: powodzie w Wielkiej Brytanii niemal pewne. Ludzie powinni przygotować zestawy awaryjne

Met Office wydało ostrzeżenie, apelując do mieszkańców o przygotowanie się na intensywne opady deszczu i możliwe powodzie. Upały, które jeszcze niedawno dawały się we znaki, mają już odejść w zapomnienie.

Pożar w Londynie. Człowiek wyskoczył z drugiego piętra, aby uciec przed ogniem

W nocy z wtorku na środę w Londynie wybuchł pożar. Z żywiołem walczyło dziesięć zastępów straży pożarnej oraz blisko siedemdziesięciu strażaków. Ogień pojawił się w budynku mieszkalnym. Świadkowie relacjonują, że widzieli osobę wyskakującą przez okno.

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie