Brytyjskie firmy podsumowują Brexit i umowę handlową

Brytyjska Izba Handlowa (BCC) zaapelowała do brytyjskiego rządu o dalsze rozmowy z Unią Europejską dotyczące „resetu” i naprawy błędów poprzedników. Okazuje się, że wiele brytyjskich firm wciąż zmaga się z przepisami handlowymi po Brexicie.

W badaniu przeprowadzonym przez Brytyjską Izbę Handlową (BCC) na 1000 firm okazało się, że tylko 15 proc. z nich uważa, iż umowa handlowa dotycząca Brexitu podpisana przez Borisa Johnsona w Wigilię Bożego Narodzenia 2020 roku pomogła im zwiększyć sprzedaż w UE.

Brytyjskie firmy negatywnie podsumowują Brexit

Cztery lata po podpisaniu umowy handlowej z UE brytyjskie firmy wypowiedziały się na temat konsekwencji Brexitu. 40 proc. z badanych biznesów podało, że umowa nie pomogła im zwiększyć sprzedaży w UE.

Na pytanie o to, na czym zależałoby im w związku z tzw. „resetem”, najczęściej brytyjskie firmy odpowiadały, że byłoby to ułatwienie wysyłania pracowników z Wielkiej Brytanii do pracy w UE. Opowiedziało się za tym aż 46 proc. respondentów.

Jak powiedziała dyrektor generalna BCC, Shevaun Haviland – bliższe relacje z UE byłyby dobrym rozwiązaniem dla niektórych problemów handlowych. Mogłyby także pomóc zrównoważyć wpływ wyższych podatków, które zapowiedziała Rachel Reeves w budżecie.

Kiedy przyjdzie nowa era relacji handlowych z UE?

– Rząd dużo mówił o nowej erze relacji handlowych z UE. Jednak firmy zmagają się ze wzrastającymi kosztami zapowiedzianymi w jesiennym budżecie. A ta zmiana nie następuje wystarczająco szybko – powiedziała.

Ponadto Haviland zaapelowała do rządu w sprawie negocjacji umowy o mobilności młodzieży, która z kolei umożliwiłaby pracownikom z UE przyjazd na Wyspy, i odwrotnie.

– Nasze firmy jasno określają, czego chcą. Mniej papierkowej roboty i biurokracji, większej elastyczności w podróżach służbowych i zrównoważonego programu mobilności młodzieży między Wielką Brytanią a UE – powiedziała Haviland.

Ponadto są też inne kwestie, które wymagają ulepszenia w związku z umową brexitową. Należą do nich wymogi dotyczące podatku VAT (opowiedziało się za tym 36 proc. badanych firm). A także wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych (mówi o tym 24 proc. firm w UK).

Teksty tygodnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie