Brytyjskie firmy podsumowują Brexit i umowę handlową

Brytyjska Izba Handlowa (BCC) zaapelowała do brytyjskiego rządu o dalsze rozmowy z Unią Europejską dotyczące „resetu” i naprawy błędów poprzedników. Okazuje się, że wiele brytyjskich firm wciąż zmaga się z przepisami handlowymi po Brexicie.

W badaniu przeprowadzonym przez Brytyjską Izbę Handlową (BCC) na 1000 firm okazało się, że tylko 15 proc. z nich uważa, iż umowa handlowa dotycząca Brexitu podpisana przez Borisa Johnsona w Wigilię Bożego Narodzenia 2020 roku pomogła im zwiększyć sprzedaż w UE.

- Advertisement -

Brytyjskie firmy negatywnie podsumowują Brexit

Cztery lata po podpisaniu umowy handlowej z UE brytyjskie firmy wypowiedziały się na temat konsekwencji Brexitu. 40 proc. z badanych biznesów podało, że umowa nie pomogła im zwiększyć sprzedaży w UE.

Na pytanie o to, na czym zależałoby im w związku z tzw. „resetem”, najczęściej brytyjskie firmy odpowiadały, że byłoby to ułatwienie wysyłania pracowników z Wielkiej Brytanii do pracy w UE. Opowiedziało się za tym aż 46 proc. respondentów.

Jak powiedziała dyrektor generalna BCC, Shevaun Haviland – bliższe relacje z UE byłyby dobrym rozwiązaniem dla niektórych problemów handlowych. Mogłyby także pomóc zrównoważyć wpływ wyższych podatków, które zapowiedziała Rachel Reeves w budżecie.

Kiedy przyjdzie nowa era relacji handlowych z UE?

– Rząd dużo mówił o nowej erze relacji handlowych z UE. Jednak firmy zmagają się ze wzrastającymi kosztami zapowiedzianymi w jesiennym budżecie. A ta zmiana nie następuje wystarczająco szybko – powiedziała.

Ponadto Haviland zaapelowała do rządu w sprawie negocjacji umowy o mobilności młodzieży, która z kolei umożliwiłaby pracownikom z UE przyjazd na Wyspy, i odwrotnie.

– Nasze firmy jasno określają, czego chcą. Mniej papierkowej roboty i biurokracji, większej elastyczności w podróżach służbowych i zrównoważonego programu mobilności młodzieży między Wielką Brytanią a UE – powiedziała Haviland.

Ponadto są też inne kwestie, które wymagają ulepszenia w związku z umową brexitową. Należą do nich wymogi dotyczące podatku VAT (opowiedziało się za tym 36 proc. badanych firm). A także wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych (mówi o tym 24 proc. firm w UK).

Teksty tygodnia

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie