Liderka Partii Konserwatywnej, Kemi Badenoch składając jedno ze swoich pierwszych oświadczeń politycznych powiedziała, że utrudniłaby imigrantom uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa.
Według Kemi Badenoch możliwość ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo imigranci powinni mieć po 15 latach. A nie tak jak obecnie – po sześciu.
Brytyjskie obywatelstwo po 15 latach?
Liderka konserwatystów zaskoczyła swoim niedawnym oświadczeniem politycznym. Stwierdziła, że uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa powinno zostać utrudnione. Ponadto powinny istnieć ograniczenia w otrzymaniu bezterminowego pozwolenia na pobyt. Otwiera ono drogę do uzyskania obywatelstwa. Badenoch uważa, że nie należy przyznawać go osobom mającym przeszłość kryminalną albo takim, które ubiegały się o zasiłki lub mieszkania socjalne.
Badenoch wyjawiła swoje pomysły BBC. Podkreśliła, że brytyjskie obywatelstwo jest przywilejem. A nie tylko prawem i powinno należeć się tylko tym, którzy mają „znaczące powiązania z Wielką Brytanią”.
Natomiast minister w Partii Pracy, Angela Eagle powiedziała, że po „14 latach haniebnej porażki torysów nikt nie będzie brał poważnie ich deklaracji”.
![Torysi chcieliby utrudnić uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa imigrantom](https://polishexpress.eu/wp-content/uploads/2025/02/paszport-1-600x471.jpg?x87732)
Uzyskanie prawa stałego pobytu
Zgodnie z obecnymi zasadami uzyskanie prawa stałego pobytu (Indefinite Leave to Remain – ILR) daje ludziom prawo do mieszkania, pracy i nauki w Wielkiej Brytanii. O ILR można ubiegać się, jeśli pracowaliśmy na Wyspach przez pięć lat. Chociaż okres ten może być też skrócony do dwóch lub trzech lat. W zależności od tego, czy ktoś przyjechał do UK na podstawie określonych wiz.
Obecnie można ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo 12 miesięcy po otrzymaniu bezterminowego pozwolenia na pobyt.
Konserwatyści twierdzą jednak, że okres, w którym ktoś może ubiegać się o ILR, powinien zostać wydłużony z pięciu do dziesięciu lat. Na następnie należałoby jeszcze odczekać kolejne pięć lat przed ubieganiem się o obywatelstwo.
Torysi chcieliby także, aby rząd przyjął zaproponowane zmiany z mocą wsteczną od 2021 roku. Miałoby to być przedmiotem debaty parlamentarnej w przyszłym tygodniu.
O obywatelstwo brytyjskie jest zbyt łatwo?
W rozmowie z BBC liderka Partii Konserwatywnej powiedziała, że obecne przepisy stworzyły „taśmę transportową” do brytyjskiego obywatelstwa dla tych, którzy dopiero co przybyli do kraju.
Według Badenoch zbyt wiele osób otrzymuje obecnie obywatelstwo brytyjskie. Jej zdaniem „nadwyręża to służby publiczne”.
– Musimy mieć pewność, że ludzie przybywający do Wielkiej Brytanii mają prawdziwe, znaczące powiązania z tym krajem. Czyli że nie byli karani, powinni mieć swój wkład w gospodarkę, nie polegać na zasiłkach. Powinni być ludźmi, którym zależy na naszym kraju i społeczeństwie – powiedziała liderka torysów.
Dodała też, że taka polityka pozwoli obniżyć liczbę imigrantów. Jednak nie była w stanie stwierdzić, o ile.
Badenoch jest za wprowadzeniem sztywnego limitu migracji. Jednak odmówiła podania, jaki on powinien być. Podkreśliła, że będzie to zależało od sytuacji w danym momencie. Jej zdaniem konserwatyści muszą „odbudować zaufanie społeczeństwa”.