Ceny domów w UK w grudniu 2023 roku rosły trzeci miesiąc z rzędu

Ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii wzrosły w grudniu 2023 już trzeci miesiąc z rzędu szły w górę. Na rynku wciąż brakuje domów, co winduje ich ceny. Bank Halifax przewiduje jednak, że w tym roku będziemy mieli do czynienia ze spadkami.

Ceny nieruchomości rosły w grudniu w tempie 1,1%, po tym jak zanotowano wzrost o 0,6% w listopadzie i 1,2% w październiku. Obecnie, opierając się na danych Halifax, typowy dom w Wielkiej Brytanii jest wart 287 105 funtów, a więc 3000 funtów więcej niż w listopadzie. Halifax stwierdził jednak, że na miesięczne, kwartalne i roczne tempo wzrostu wpływa raczej niedobór nieruchomości na rynku niż silny popyt ze strony nabywców.

Za ile można kupić dom w UK?

– To powiedziawszy, przy dalszym obniżaniu się oprocentowania kredytów hipotecznych, w nadchodzących miesiącach możemy zaobserwować wzrost zaufania kupujących – komentuje Kim Kinnaird, dyrektor Halifax Mortgages, jak cytujemy za „Guardianem”.

Po raz pierwszy od ośmiu miesięcy Halifax odnotował roczny wzrost na brytyjskim rynku mieszkaniowym, a ceny w grudniu wzrosły o 1,7% w skali rok do roku. Bank jednak spodziewa się, że ceny domów spadną w tym roku nawet o 4%. Stanie się tak pomimo noworocznego szału obniżek oprocentowania kredytów hipotecznych.

Rynek nieruchomości na Wyspie — co czeka nas w 2024?

Dane opublikowane przez Bank Anglii pokazały, że liczba zezwoleń na zakup domów w postaci kredytów hipotecznych wzrosła w listopadzie do 50 100 z 47 900 w październiku, co wskazuje na wzmocnienie popytu.

Przypomnijmy, jak wynika z raportu opublikowanego przez Lloyds, ceny domów w Wielkiej Brytanii spadną o 11% w stosunku do szczytowego poziomu z zeszłego roku, jak czytamy na łamach „The Guardian”. Czasy, gdy rynek nieruchomości w UK był rozgrzany do czerwoności w związku z pandemią, minęły. Bezpowrotnie? Według analiz Lloyds ceny domów w UK będą jeszcze spadać przez dwa kolejne lata. W roku 2023 spadek sięgnie 5%, a w 2024 będzie on mniejszy i wyniesie 2,4%.

Teksty tygodnia

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie