Co piąty pracownik w Wielkiej Brytanii zgłasza, że jest dyskryminowany w miejscu pracy

Najnowsze badania pokazują, że nawet co piąty pracownik w Wielkiej Brytanii spotkał się z dyskryminacją w miejscu pracy w związku ze swoją tożsamością. Co jednak ciekawe, statystyki w UK wciąż są pod tym względem lepsze niż w Stanach Zjednoczonych i w innych państwach europejskich.

Dyskryminacja w miejscu pracy – kogo dotyka szczególnie?

Z badania przeprowadzonego w maju i czerwcu tego roku przez firmę Savanta w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Niemczech i Holandii wynika, że przynajmniej jedna piąta ludzi doświadczyła dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na swoją tożsamość. Szczególnie mocno problemy takie dotykają osoby należące do mniejszości etnicznych – Czarnych (Blacks) i Azjatów (Asians), a także osoby identyfikujące się ze społecznością LGBT +.

W badaniu udział wzięło łącznie 4 973 respondentów, a w samej Wielkiej Brytanii było ich 1523. Wynik dla UK pokazał 22 proc. osób dyskryminowanych ze względu na swoją tożsamość i choć wydaje się to sporo, to i tak był to najlepszy wynik na tle pozostałych państw, które wzięto pod uwagę w badaniu. Średnia dla wszystkich krajów wyniosła 28 proc., z tym że największej dyskryminacji doświadczają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych (33 proc.) i Szwecji (32 proc.).

Poziom dyskryminacji w UK jest większy w nieuprzywilejowanych grupach

Badanie wykazało jednak, że poziom doświadczanej dyskryminacji jest w UK znacznie większy, jeśli wypowiadają się o niej nieuprzywilejowane mniejszości. Z dyskryminacją spotkało się 45 proc. Czarnych i 41 proc. Azjatów, z kolei wśród osób identyfikujących się ze społecznością LGBT+ odsetek ten wyniósł 33 proc. Wreszcie 42 proc. ankietowanych pracowników w Wielkiej Brytanii przyznało, że w ich miejscach pracy istnieją nierówności w wynagrodzeniach i awansach, co było jednak nieco poniżej średniej w innych krajach wynoszącej 45 proc.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk sprzedawał organiczne wege boxy za 100 funtów. Produkty pochodziły z Tesco

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

Teksty tygodnia

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie