Co roku w Holandii palonych jest blisko 9 mln sztuk niesprzedanej odzieży

Najnowsze badanie przeprowadzone dla Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje, że w Holandii co rokuj palone są miliony sztuk niesprzedanej odzieży. Duża część takiej odzieży pochodzi ze zwrotów.

Nadwyżki odzieży utylizowane bez zmrużenia oka

Jak podał dziennik „Trouw”, badanie przeprowadzone niedawno przez Flamandzki Instytut Badań Technologicznych dla Europejskiej Agencji Środowiska (ang. the European Environment Agency, EEA) pokazało ogromną skalę marnotrawstwa odzieży w Holandii. Okazuje się, że w Niderlandach każdego roku pali się ok. 9 mln sztuk niesprzedanej odzieży. Dużą część utylizowanej odzieży stanowią zwroty – aż jedna trzecia z nich ląduje w koszu.

W raporcie Flamandzkiego Instytutu Badań Technologicznych czytamy, że w całej Europie zniszczeniu podlega 4-9 proc. odzieży, która trafia na rynek. W liczbach bezwzględnych jest to między 264 000 a 594 000 ton tekstyliów rocznie. Utylizacja tak ogromnej ilości niesprzedanej odzieży emituje do atmosfery 5,6 mln ton CO2. Czyli mniej więcej tyle, ile rocznie emituje 1 milion samochodów benzynowych.

Skala marnotrawstwa nie jest aż tak duża?

Nie wszyscy jednak zgadzają się z danymi przytoczonymi właśnie przez ekspertów Flamandzkiego Instytutu Badań Technologicznych. Organizacja handlowa Thuiswinel zaprzeczyła, że w Holandii utylizuje się aż tak dużo ubrań. Z jej danych, zebranych przez agencję badawczą FFact w Rotterdamie wynika, że zniszczeniu podlega zaledwie 0,35 proc. wszystkich tekstyliów trafiających na holenderski rynek.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad zakazem niszczenia odzieży na terenie Unii Europejskiej. Komisja chce także wymóc na gigantach produkujących odzież większą przejrzystość w zakresie swoich zapasów. Nowe, zaostrzone przepisy, mają wejść w życie w 2026 roku. – Obecnie trwają badania nad tym, jak uniknąć wszelkich niepożądanych skutków zakazu [utylizacji odzieży]. Nie sądzę, żeby [komisja] dopuszczała eksportowanie bezużytecznych tekstyliów na przykład do biedniejszych krajów Afryki. Tam odzież ostatecznie wylądowałyby na wysypisku śmieci – mówi na łamach „Trouw” Tom Duhoux, kierownik badania EEA.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport