Co roku w Holandii palonych jest blisko 9 mln sztuk niesprzedanej odzieży

Najnowsze badanie przeprowadzone dla Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje, że w Holandii co rokuj palone są miliony sztuk niesprzedanej odzieży. Duża część takiej odzieży pochodzi ze zwrotów.

Nadwyżki odzieży utylizowane bez zmrużenia oka

Jak podał dziennik „Trouw”, badanie przeprowadzone niedawno przez Flamandzki Instytut Badań Technologicznych dla Europejskiej Agencji Środowiska (ang. the European Environment Agency, EEA) pokazało ogromną skalę marnotrawstwa odzieży w Holandii. Okazuje się, że w Niderlandach każdego roku pali się ok. 9 mln sztuk niesprzedanej odzieży. Dużą część utylizowanej odzieży stanowią zwroty – aż jedna trzecia z nich ląduje w koszu.

W raporcie Flamandzkiego Instytutu Badań Technologicznych czytamy, że w całej Europie zniszczeniu podlega 4-9 proc. odzieży, która trafia na rynek. W liczbach bezwzględnych jest to między 264 000 a 594 000 ton tekstyliów rocznie. Utylizacja tak ogromnej ilości niesprzedanej odzieży emituje do atmosfery 5,6 mln ton CO2. Czyli mniej więcej tyle, ile rocznie emituje 1 milion samochodów benzynowych.

Skala marnotrawstwa nie jest aż tak duża?

Nie wszyscy jednak zgadzają się z danymi przytoczonymi właśnie przez ekspertów Flamandzkiego Instytutu Badań Technologicznych. Organizacja handlowa Thuiswinel zaprzeczyła, że w Holandii utylizuje się aż tak dużo ubrań. Z jej danych, zebranych przez agencję badawczą FFact w Rotterdamie wynika, że zniszczeniu podlega zaledwie 0,35 proc. wszystkich tekstyliów trafiających na holenderski rynek.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad zakazem niszczenia odzieży na terenie Unii Europejskiej. Komisja chce także wymóc na gigantach produkujących odzież większą przejrzystość w zakresie swoich zapasów. Nowe, zaostrzone przepisy, mają wejść w życie w 2026 roku. – Obecnie trwają badania nad tym, jak uniknąć wszelkich niepożądanych skutków zakazu [utylizacji odzieży]. Nie sądzę, żeby [komisja] dopuszczała eksportowanie bezużytecznych tekstyliów na przykład do biedniejszych krajów Afryki. Tam odzież ostatecznie wylądowałyby na wysypisku śmieci – mówi na łamach „Trouw” Tom Duhoux, kierownik badania EEA.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Rachunki za gaz w Holandii należą do najwyższych w Europie

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez stronę internetową Energievergelijk, rachunki za gaz w Holandii należą do najwyższych w Europie.

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport