Ministerstwo Pracy i Emerytur w ramach gigantycznego procesu migracji przenosi ponad dwa miliony osób pobierających zasiłki na Universal Credit. Czy dotyczy to także osób pobierających PIP?
Szeroko zakrojony proces migracji dotyczący przeniesienia dwóch milionów osób pobierających zasiłki na Universal Credit lub Pension Credit rozpoczął się w maju ubiegłego roku.
Przenosiny PIP na Universal Credit
Osoby, które pobierają zasiłki objęte migracją, otrzymują powiadomienia z Ministerstwa Pracy i Emerytur. Dotyczą one o konieczności podjęcia działań i złożenia wniosku o Universal Credit. Jeśli nie złożą wniosku do wyznaczonego terminu, mogą stracić zasiłki.
Personal Independence Payment – w skrócie PIP – jest świadczeniem przyznawanym osobom, które mogą potrzebować dodatkowej pomocy z powodu choroby, niepełnosprawności lub stanu zdrowia psychicznego.
PIP otrzymuje w Wielkiej Brytanii prawie 3,4 miliona osób. A kwota zasiłku sięga 737,20 funtów wypłacanych co cztery tygodnie.
Ministerstwo Pracy i Emerytur wyjaśniło, które świadczenia zostaną przeniesione do Universal Credit. I potwierdziło, że PIP nie znajduje się na tej liście.
Universal Credit zastępuje sześć zasiłków jeszcze z poprzedniego systemu świadczeń (nazywanych legacy benefits). Są to: Working Tax Credit, Child Tax Credit, Income-based Jobseeker’s Allowance, Income Support. A także Income-related Employment and Support Allowance i Housing Benefit.
Na stronie rządowej wyjaśniono: “Inne zasiłki, jak Personal Independence Payment (PIP) pozostaną takie same”.
Oznacza to, że osoby, które obecnie otrzymują PIP, nie muszą obawiać się utraty zasiłku. I nie muszą składać wniosku o Universal Credit w ramach procesu migracji. Wynika to z faktu, że sam proces odbywa się etapami. A Ministerstwo Pracy i Emerytur będzie kontaktowało się ze wszystkimi osobami, których dotyczy migracja, do końca grudnia 2025 roku.
Komu przysługuje PIP?
PIP zwykle jest wypłacany co cztery tygodnie. Jednak osoby bardzo poważnie chore mogą otrzymywać świadczenie co tydzień. Aby kwalifikować się do zasiłku należy mieszkać w Wielkiej Brytanii przez co najmniej dwa z ostatnich trzech lat. A także przebywać na Wyspach w momencie składania wniosku o zasiłek.
PIP nie przyznaje się w zależności od stanu zdrowia i niepełnosprawności danej osoby. Ale w zależności od tego, jak stan zdrowia i niepełnosprawność wpływają na codzienne życie i zdolność do wykonywania codziennych czynności.
Świadczenia PIP składają się z dwóch elementów – na codzienne życie (Daily living part) i na mobilność (Mobility part). Dla każdego z nich ustalana jest stawka standardowa i podwyższona.
Od 8 kwietnia 2024 roku standardowa stawka na życie wynosi 72,65 funta tygodniowo (wzrost o 4,55 funta z 68,10 funta tygodniowo). Z kolei podwyższona stawka na życie codzienne wynosi po podwyżce 108,55 funta tygodniowo (wzrost o 6,80 funta z 101,75 funta).