Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Wszystkie koty domowe żyjące w Holandii będą musiały być czipowane i rejestrowane od 2026 roku, jak zapowiedział wiceminister rolnictwa Jean Runmmenie. Co trzeba wiedzieć prawodawstwie w tym zakresie?

Obowiązek prawny związany z czipowaniem kotów na terenie Holandii zaproponował poprzednik Rummeniego, na stanowisku szefa resortu rolnictwa Piet Adema. Jeszcze w 2023 roku. W „Kraju tulipanów” żyje około 2,9 miliona kotów domowych, z czego każdego roku około 90 tysięcy uznaje się za zaginione.

Z kolei według organizacji ochrony ptaków Vogelbescherming w Holandii około 500 000 kotów żyje na wolności. Nie jest jasne, czy również one uwzględni się w programie.

Czipowanie kotów

Już w 2013 holenderskie władze podjęły decyzję o wprowadzeniu obowiązkowego czipowania psów. A teraz podobne prawodawstwo pojawi się w przypadku kotów. Koszt wszczepienia czipa wynosi około 20 euro. Obecnie można taki zabieg wykonać dobrowolnie. Dzięki tej procedurze w sposób znaczący ułatwiono znalezienie swojego ukochanego zwierzaka w razie, gdy się gdzieś zgubi.

Na czym polega czipowanie? Za sprawą tego zabiegu pod skórą zwierzaka znajduje się spersonalizowany nadajnik GPS. W razie zaginięcia pupila, ujawnia jego lokalizację. Najczęściej wszczepiona elektronika jest sparowana ze specjalną aplikacją obsługiwaną przez właściciela na telefonie bądź na innym urządzeniu mobilnym lub komputerze.

Czipowanie kotów niedługo będzie obowiązkowe
Czipowanie kotów obowiązkowe / fot. pixabay

Jak przebiega zabieg czipowania kota domowego?

Dodajmy, iż zabieg umieszczenia specjalnego mikroprocesora, czyli czipa pod skórą kota lub też innego zwierzęcia jest bezpieczny i bezbolesny. Polega na umieszczeniu urządzenia wielkości ziarenka ryżu pod skórą czworonoga, na karku, w okolicach łopatek. Ze względu na swoje niewielkie wymiary czip w żaden sposób nie utrudnia codziennego funkcjonowania zwierzęcia.

Zwykle operację zaczipowania przeprowadza lekarz weterynarii przy pomocy specjalnej strzykawki. Jest ona praktycznie bezbolesna, a kot odczuwa jedynie ukłucie. Cała operacja trwa dosłownie kilka minut.

Przeczytaj także

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport