W związku z coraz większą popularnością platform streamingowych, coraz mniej osób ogląda tradycyjną telewizję. Dla nich wszystkich abonament telewizyjny to przeżytek i zbędny koszt. Czy jednak korzystanie z Netflixa i innych platform bez posiadania TV Licence jest legalne?
Wielka Brytania wymaga opłaty za tzw. TV Licence od wszystkich gospodarstw domowych, w których ogląda się telewizję. Niegdyś dotyczyło to wszystkich domów w których był telewizor. Jednak obecnie duża część osób korzysta jedynie z serwisów streamingowych, takich jak Netflix i telewizji nie ogląda pomimo posiadania telewizora w domu.
Stąd pojawia się pytanie: czy trzeba płacić TV Licence, jeśli korzysta się wyłącznie z Netflixa? Jest to ważna kwestia, bowiem opłata za TV Licence wynosi obecnie £159 rocznie, co stanowi dodatkowy koszt. Odpowiedzmy więc na pytania dotyczące przepisów.
Czy Netflix wymaga opłaty za TV Licence?
Nie, oglądanie Netflixa nie wymaga posiadania TV Licence, o ile korzysta się wyłącznie z treści na żądanie (ang. „on-demand”), czyli w trybie nielive (bez transmisji na żywo). TV Licence jest obowiązkowa wyłącznie w przypadkach, gdy:
- oglądasz telewizję na żywo na dowolnym kanale (np. BBC, ITV, Channel 4) lub w serwisach streamingowych oferujących kanały telewizyjne,
- korzystasz z serwisu BBC iPlayer – oglądanie treści na żądanie w tym serwisie również wymaga opłaty za licencję, niezależnie od tego, czy są one na żywo, czy też nie.
Ponieważ Netflix oferuje wyłącznie treści na żądanie, a nie transmisje na żywo, nie ma potrzeby płacenia TV Licence, jeśli oglądasz tylko filmy, seriale i dokumenty dostępne w serwisie Netflix.
Jakie inne serwisy można oglądać bez opłaty za TV Licence?
Oprócz Netflixa, istnieje kilka innych popularnych platform streamingowych, które również nie wymagają TV Licence, o ile oglądasz wyłącznie treści na żądanie. Są to m.in.:
- Amazon Prime Video,
- Disney+,
- Now TV (tylko treści na żądanie, nie kanały live),
- YouTube (filmy i seriale na żądanie, transmisje na żywo wymagają licencji),
- Apple TV+.
Jedynym wyjątkiem jest BBC iPlayer, ponieważ BBC finansowana jest z opłat licencyjnych, a przepisy wymagają TV Licence niezależnie od formatu oglądanych treści.
Co to znaczy oglądać „na żywo” i kiedy TV Licence jest wymagana?
Przez „oglądanie na żywo” rozumie się sytuację, w której oglądasz transmisję w tym samym czasie, w którym jest ona nadawana. Dotyczy to zarówno tradycyjnej telewizji, jak i serwisów internetowych, które oferują transmisje kanałów telewizyjnych (np. live streaming na YouTube, ITV Hub). W takim przypadku, nawet jeśli korzystasz z aplikacji, musisz posiadać TV Licence.
Warto pamiętać, że dotyczy to także oglądania transmisji na żywo za pośrednictwem urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety czy laptopy, jeśli oglądasz je w domu lub w dowolnym innym miejscu w UK.
Co grozi za brak opłaty TV Licence?
Jeśli korzystasz z telewizji na żywo lub serwisu BBC iPlayer bez opłacenia TV Licence, narażasz się na kontrolę oraz wysokie kary finansowe. Grzywna za brak licencji wynosi nawet £1,000, co może stanowić poważny koszt. Kontrole licencji przeprowadzane są losowo, zarówno w domach prywatnych, jak i w firmach, dlatego warto upewnić się, że masz opłaconą licencję, jeśli korzystasz z transmisji na żywo.
Jak zrezygnować z TV Licence, jeśli oglądasz tylko Netflixa?
Jeśli korzystasz wyłącznie z Netflixa lub innych serwisów na żądanie i nie oglądasz treści na żywo ani nie korzystasz z BBC iPlayer, możesz zrezygnować z opłaty za TV Licence. Aby to zrobić, należy:
- Poinformować TV Licensing o braku potrzeby posiadania licencji. Możesz to zrobić online, odwiedzając stronę TV Licensing i wypełniając formularz „No Licence Needed”. Będziesz musiał potwierdzić, że nie będziesz oglądać transmisji na żywo ani korzystać z BBC iPlayer.
- Kontynuować roczną aktualizację deklaracji – TV Licensing może poprosić o potwierdzenie braku potrzeby licencji co roku, aby upewnić się, że sytuacja się nie zmieniła.