Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Niesłusznie pobrany podatek często dotyczy emerytury brytyjskiej poza granicami UK. Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek.

Brytyjski urząd podatkowy – HMRC jest niezwykle biegły w upominaniu się o należności i skuteczny w arbitralnym ściąganiu zobowiązań. Jednak jednocześnie gdy przychodzi mu oddać niesłusznie pobrane pieniądze, bywa opieszały jak żaden inny.

Dlaczego brytyjski urząd podatkowy HMRC tak często niesłusznie pobiera podatek od emerytur osób, które od lat mieszkają za granicą? Problem ten dotyka setek emerytów, którzy – mimo obowiązującej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – są zmuszeni do walki o swoje pieniądze.

„Czułam się, jakbym została ukarana za to, że przeniosłam się do Francji” – mówi Margaret H., była nauczycielka z Kentu, której z prywatnej emerytury potrącono ponad 30 tysięcy funtów. Inny przypadek opisał miesięcznik Tax Adviser Magazine: emeryt mieszkający w Bordeaux przez ponad sześć miesięcy próbował wyjaśnić, dlaczego z jego świadczeń odjęto 18 tysięcy funtów, mimo że złożył wymagany formularz DT-Individual. „Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi poza automatycznymi wiadomościami. To było jak pisanie do czarnej dziury” – komentował z goryczą.

Świadczenia dla chowych i niepełnosprawnych w UK, nowe zasady i punktacja w PIP
fot. gettyimages.com

 

Takie historie stają się coraz bardziej powszechne, a pytanie pozostaje bez odpowiedzi: czy HMRC ignoruje własne zobowiązania wynikające z międzynarodowych umów, czy to po prostu systemowa indolencja?

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek?

Czy brytyjski urząd podatkowy HMRC odda niesłusznie pobrany podatek od emerytury? Teoretycznie tak – w praktyce… to zależy od cierpliwości i determinacji podatnika. Choć zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania emerytura osoby mieszkającej np. we Francji powinna być opodatkowana tylko tam, HMRC często pobiera zaliczkowo brytyjski podatek, zanim rozpatrzy wniosek o zwolnienie.

Zdarzają się zwroty. Jednak są one często po miesiącach – a czasem latach – oczekiwania. Emeryci muszą wielokrotnie dzwonić, pisać, a czasem prosić o pomoc media. Czy zwrot pieniędzy to wyjątek, czy reguła? „Dostałam pieniądze dopiero po interwencji dziennikarza. Sama nie dałabym rady” – przyznaje kobieta, której potrącono ponad 40 tysięcy funtów. Ilu jeszcze emerytów musi walczyć o swoje, zanim HMRC zacznie działać zgodnie z własnymi przepisami?

Co zrobić, gdy HRMC bezprawnie potrąci Ci podatek od emerytury – poradnik dla emerytów mieszkających poza UK

Gdy HMRC bezprawnie potrąci podatek od emerytury osoby mieszkającej poza Wielką Brytanią, może to prowadzić do podwójnego opodatkowania i nieuzasadnionych strat finansowych. Emeryci, którzy wypracowali emeryturę w UK, a następnie przenieśli się do Polski, Francji czy innego kraju, często spotykają się z automatycznym poborem podatku przez HMRC, mimo obowiązujących umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takiej sytuacji ważne jest, aby znać swoje prawa i podjąć odpowiednie kroki, by odzyskać niesłuszne pobrany podatek.

Nowe uprawnienia Urzędu Skarbowego w UK
Nowe uprawnienia Urzędu Skarbowego w UK, fot. freepik.com

Poradnik dla emerytów mieszkających poza UK, którzy otrzymują brytyjską emeryturę

  • Sprawdź swój status rezydencji podatkowej.
    Ustal, w którym kraju jesteś rezydentem podatkowym, bo podatek od emerytury płaci się w kraju rezydencji zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.
  • Zapoznaj się z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.
    Sprawdź, czy Twój kraj zamieszkania (np. Polska, Francja) ma umowę z UK, która określa, gdzie należy płacić podatek od emerytury (zwykle tylko w kraju rezydencji).
  • Złóż wniosek o zwolnienie z potrącania podatku w UK.
    Skontaktuj się z HMRC i złóż formularz odpowiedni dla Twojej sytuacji (np. „DT-Individual” lub „France Individual DT” dla Francji), aby otrzymać kod zwolnienia z potrącania podatku (NT code).
  • Zgłoś zmianę rezydencji podatkowej do HMRC.
    Wypełnij formularz P85 („Leaving the UK”) i dołącz dokumenty potwierdzające zakończenie rezydencji w UK (np. P45, P60, dowód zamieszkania za granicą).
  • Monitoruj potrącenia podatku i wnioskuj o zwrot nadpłaconego podatku.
    Jeśli HMRC potrącił podatek, którego nie powinien, złóż wniosek o zwrot (tax refund). Przygotuj dokumenty potwierdzające Twoją rezydencję podatkową i umowę DTA.
  • Deklaruj dochody z emerytury w kraju rezydencji.
    Pamiętaj, aby prawidłowo rozliczyć emeryturę w zeznaniu podatkowym w kraju, w którym jesteś rezydentem, zgodnie z lokalnym prawem.
  • Korzystaj z pomocy doradców podatkowych.
    W przypadku problemów z HMRC lub niejasności prawnych warto skonsultować się z doradcą podatkowym specjalizującym się w międzynarodowym prawie podatkowym.
  • Przechowuj dokumentację
    Zachowuj wszystkie korespondencje z HMRC, formularze, potwierdzenia złożenia wniosków oraz dowody zapłaty podatków. Miej pełną dokumentację na wypadek sporów, jeśli też masz niesłusznie pobrany podatek.

Dzięki tym krokom można skutecznie uniknąć podwójnego opodatkowania emerytury, odzyskać niesłusznie pobrany podatek i prawidłowo rozliczać się z dochodów zgodnie z brytyjskim prawem podatkowym oraz umowami międzynarodowymi.

Teksty tygodnia

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie