Dlaczego na funta mówimy szterling? Poznaj wszystkie tajemnice brytyjskiej waluty

Wiedzieliście, że funt jest jedną z najstarszych walut na świecie? Choć codziennie się z nim stykamy, to w istocie niewiele o nim wiemy.

Wydajemy go, trzymamy na kontach czy w portfelach. Posługujemy się nim codziennie, ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Zacznijmy od samej nazwy: funt brytyjski nie jest oficjalną nazwą brytyjskiej waluty, ale tylko zwyczajową. Oficjalną jego nazwą jest funt szterling.

- Advertisement -

Funt zyskuje wobec euro. Zmniejszyły się obawy dotyczące braku umowy ws. Brexitu

Nazwa

Funt ma swój charakterystyczny znaczek w formie przekreślonej literki "L" (£) i jest to symbol znany z języka łacińskiego, ponieważ pochodzi od słowa "libra", oznaczającego wagę, a także jednostkę masy, czyli funt. Właśnie dlatego nazwa funta w innych językach może brzmieć nieco inaczej. W hiszpańskim i portugalskim jest to "libra", w rumuńskim "lira", a we francuskim "livre".

Szterling

Funt określa się oficjalnie mianem szterlinga, a nazwę tę wprowadzono w celu odróżnienia go od jednostki wagi. Słowo szterling można przetłumaczyć jako "wysokiej próby", łącząc je na przykład ze srebrem. Jednak na początku szterling był monetą jednopensową, ważącą 1,555 grama, i dopiero z czasem pens został wyparty przez funta ze względu na utratę wartości.

Podział

Dzisiaj funt dzieli się na 100 pensów i basta. Jednak trzeba wiedzieć, że starsi Brytyjczycy z pewnością pamiętają, że nie zawsze tak było. Do 15 lutego 1971 roku funt szterling dzielił się na 240 pensów, które wtedy zapisywano symbolem "d" – od denara. Jednak do tego czasu funt dzielił się także na 20 szylingów oznaczanych symbolem "I" i lub "s".

 

 

 

Kiedy został wprowadzony

Funt został wprowadzony w 1159 roku przez króla Henryka II i wtedy był wymieniany na srebro. Tak było nieprzerwanie do roku 1816, kiedy zmieniono wymienialność funta na złoto, ale w 1914 roku znów wrócono do srebra. To jednak nie koniec historii funta, ponieważ w 1926 roku funt ponownie był wymienialny na złoto, przy czym z obiegu wyszły wtedy złote monety, a banknoty można było wymieniać na sztaby złota.

Spadki wartości i kursu

Ostanie dwa lata to mocny spadek kursu funta, ale nie jedyny w jego historii i nawet nie największy. Najniższy kurs funta w historii miał miejsce w 1985 roku, kiedy za 1 funta trzeba było zapłacić 1,05 dolara. Choć trzeba przyznać, że dzisiaj jest niewiele lepiej, ponieważ za funta trzeba płacić niewiele więcej, bo około 1,29 dolara.

W 1992 roku, kiedy funt był powiązany z niemiecką marką, grupa spekulantów z Georgem Sorosem na czele przeprowadziła atak na funta, który spowodował spadek jego wartości o 25 proc. ,a samemu Sorosowi przyniósł zysk w postaci miliarda dolarów.

Kurs funta podniósł się po informacji Barniera o tym, że umowa ws. Brexitu może zostać zawarta w listopadzie

Jak widać obecny spadek kursu funta nie jest niczym nowym i choć jeszcze przed ogłoszeniem wyników o referendum w sprawie Brexitu analitycy prognozowali spadek kursu, to chyba nikt nie spodziewał się, że tak stabilna waluta znajdzie się w takiej sytuacji. Teraz eksperci od rynków walutowych twierdzą, że mimo niewielkiego ostatnio wzrostu i poprawy nastrojów, kurs funta jest mocno zależny od wyników negocjacji w sprawie Brexitu. Wiele wskazuje na to, że funt będzie jeszcze długo odrabiał straty, aby powrócić do stanu sprzed referendum.  

 

Teksty tygodnia

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie