Dostawcy energii zawyżają rachunki – przepłacamy średnio 235 funtów rocznie

Niezależna firma energetyczna First Utility ogłosiła, że sześciu największych dostawców energii nalicza ponad 14 milionom swoich klientów zawyżone opłaty. Łączne nadwyżki sięgają 3,4 miliarda funtów.

Przedstawiciele First Utility twierdzą, że ponad dwie trzecie klientów firm z grupy tzw. „Big Six” rozliczanych jest według najmniej korzystnej taryfy. Jednocześnie apelują do władz spółek, aby zaoferowały klientom korzystniejsze umowy.

- Advertisement -

W większości przypadków naliczanie wysokich opłat wynika z niewiedzy samych konsumentów. Często nie są oni bowiem świadomi, że duże oszczędności może przynieść im stosowanie tzw. „fixed tariffs”. Opłaty naliczane w ten sposób są stałe i nie podlegają wahaniom cen rynkowych. Jednak klienci, którzy sami nie upomną się o taki kontrakt, rozliczani są według „standard variable tarfiff”, co oznacza, że ich rachunek odzwierciedla ceny gazu i prądu w hurcie.

Jak przekonuje prezes First Utility, Ian McCaig, z posiadanych przez niego informacji,według mniej korzystnej taryfy rozliczanych jest obecnie około 70 procent z 20 milionów gospodarstw domowych, które w energię zaopatruje „Wielka szóstka”. McCaig twierdzi, że firmy energetyczne powinny być zobowiązane do zmiany nazwy „standard variable tarfiff” („standardowa taryfa zmienna”) na „out of contract tariff” („taryfa obowiązująca poza kontraktem”), dzięki czemu konsumenci będą świadomi, że ponoszone przez nich opłaty nie są zależne od podpisanej umowy, a jedynie od zmiennych cen rynkowych.

Obecnie, zgodnie z zaleceniami organu nadzoru sektora energetycznego Ofgem, dostawcy mają obowiązek informowania o najtańszych możliwych rozwiązaniach cenowych. Instrukcja nie precyzuje jednak, jak często mają takie informacje rozpowszechniać. First Utility domaga się, aby klienci o zmianach w cenniku byli informowani na bieżąco – nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Teksty tygodnia

Nad Wielką Brytanię nadciąga kolejna fala upałów. Oto gdzie będzie najgorzej

Po rekordowo gorącym weekendzie najnowsza prognoza pogody nie przynosi większych zmian. Choć temperatura chwilowo spadła, upały szybko powrócą. Wkrótce w większości kraju znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą nawet około 35 stopni.

Nabici w… elektryka? Szybkie ładowarki przy autostradach i stacjach paliw zniknęły z planów rządu!

Szybkie ładowarki w Wielkiej Brytanii pozostają marzeniem. Posiadacze aut elektrycznych czują się oszukani.

Czy przy odmowie wejścia na pokład samolotu z powodu braku wizy, należy się odszkodowanie?

Coraz częściej słyszy się o tym, że pasażerom odmawia...

Rzeki w Wielkiej Brytanii są masowo skażone chemikaliami

Zespół naukowców z York University opublikował niepokojące wyniki badań, które pokazują skalę skażenia rzek w Zjednoczonym Królestwie przez tzw. wieczne chemikalia. Analiza próbek pobranych z ponad 30 rzek z terenu Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wykazała obecność kwasu trifluorooctowego w niemal wszystkich badanych miejscach.

Głośniki, lodówki, frytkownice. Sprzęt domowy cię podsłuchuje

Głośniki z asystentem głosowym, opaski fitness, lodówki z wi-fi czy inteligentne frytkownice to już codzienność. Jednak nie zawsze jest to dla nas zupełnie bezpieczne. Bo sprzęt domowy... podsłuchuje.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie