Droższe parkingi dla SUV-ów

Holandia planuje wprowadzenie wyższych opłat za parkowanie dla samochodów typu SUV, co wywołuje szerokie dyskusje na temat słuszności tego rozwiązania. Miasto Haga, jedno z inicjujących ten ruch, chce ograniczyć liczbę dużych samochodów na ulicach, argumentując, że SUV-y zajmują więcej miejsca i mają większy wpływ na środowisko.

Powody wprowadzenia wyższych opłat dla SUV-ów

Jednym z głównych argumentów za podwyższeniem opłat parkingowych dla SUV-ów jest ich znaczny wpływ na przestrzeń publiczną. Większe pojazdy nie tylko zajmują więcej miejsca na parkingach, utrudniają parkowanie w ciasnych miejskich przestrzeniach, ale także zwiększają ryzyko uszkodzeń dla innych użytkowników dróg.

Dodatkowo SUV-y są zazwyczaj bardziej paliwożerne, co powoduje większą emisję CO2 i innych zanieczyszczeń. Wprowadzenie wyższych opłat miałoby również na celu promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych, takich jak samochody elektryczne lub mniejsze auta.

Kto będzie płacił więcej za parking?

Nie jest do końca wiadomo jakimi kryteriami będą kierować się władze miasta przy decyzji jaki samochód zostanie uznany za SUV-a. Na razie trwają próby powiązania systemu parkingowego z urzędem rejestracji pojazdów. Właściciel samochodu, po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego auta, od razu byłby zakwalifikowany do odpowiedniej kategorii.

Haga to nie pierwsze miasto, gdzie za SUV-a zapłacimy więcej

Niemiecki Koblenz oraz Paryż mają już systemy wyższych opłat za większe samochody. Także władze Amsterdamu rozważały takie rozwiązanie.

Czy to słuszne rozwiązanie?

Z perspektywy środowiskowej i urbanistycznej, podwyższenie opłat dla SUV-ów może być uzasadnione. Większe pojazdy generują większe zanieczyszczenie i zajmują cenną przestrzeń w gęsto zaludnionych miastach. W Holandii, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, każde działanie ograniczające liczbę dużych samochodów może przynieść korzyści. Z drugiej strony, niektórzy krytycy mogą twierdzić, że taka polityka niesprawiedliwie dotyka właścicieli SUV-ów, którzy mogą używać ich z praktycznych względów, takich jak potrzeba przewozu większej liczby osób czy sprzętu. Wysokie opłaty mogą być również postrzegane jako sposób na ograniczenie swobody wyboru pojazdu.

Zamiast bezpośrednio karać właścicieli SUV-ów, miasto mogłoby rozważyć zachęty do zmiany na bardziej ekologiczne pojazdy, np. poprzez dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych czy większe ulgi podatkowe.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Atak nożownika w centrum Amsterdamu. Wśród rannych Polak

Co najmniej 5 osób jest rannych. Zdarzenie miało miejsce przed sklepem Dutch Quilts na Nieuwezijds Voorburgwal, w pobliżu placu Dam. Policja zatrzymała sprawcę, jednak motyw ataku nożownika w centrum Amsterdamu pozostaje nieznany. 

Mieszkania na wynajem w Holandii – zmiana na rynku

Patologia na rynku wynajmu nieruchomości w Holandii odstrasza. Dodatkowe regulacje sprawiły, że dotąd dochodowy biznes przyhamował. W efekcie pojawiła się wyprzedaż mieszkań na wynajem w Holandii. Czy złagodzi to kryzys mieszkaniowy?

Ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem to codzienność

W Amsterdamie kryzys mieszkaniowy miesza się z patologią rynku nieruchomości. W efekcie poszukujący mieszkań natrafiają na ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem mieszkań. Niewielu na nie stać.

Pielęgniarka zwolniona za kontrowersyjne prezenty

Pozwała szpital i wygrała. Pielęgniarka zwolniona ze szpitala za kontrowersyjne prezenty pożegnalne wygrała w sądzie. W ramach rekompensaty dostała odprawę i odszkodowanie od szpitala. Czy “fuck off spray” powinien być powodem do zwolnienia?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport