Droższe parkingi dla SUV-ów

Holandia planuje wprowadzenie wyższych opłat za parkowanie dla samochodów typu SUV, co wywołuje szerokie dyskusje na temat słuszności tego rozwiązania. Miasto Haga, jedno z inicjujących ten ruch, chce ograniczyć liczbę dużych samochodów na ulicach, argumentując, że SUV-y zajmują więcej miejsca i mają większy wpływ na środowisko.

Powody wprowadzenia wyższych opłat dla SUV-ów

Jednym z głównych argumentów za podwyższeniem opłat parkingowych dla SUV-ów jest ich znaczny wpływ na przestrzeń publiczną. Większe pojazdy nie tylko zajmują więcej miejsca na parkingach, utrudniają parkowanie w ciasnych miejskich przestrzeniach, ale także zwiększają ryzyko uszkodzeń dla innych użytkowników dróg.

Dodatkowo SUV-y są zazwyczaj bardziej paliwożerne, co powoduje większą emisję CO2 i innych zanieczyszczeń. Wprowadzenie wyższych opłat miałoby również na celu promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych, takich jak samochody elektryczne lub mniejsze auta.

- Advertisement -

Kto będzie płacił więcej za parking?

Nie jest do końca wiadomo jakimi kryteriami będą kierować się władze miasta przy decyzji jaki samochód zostanie uznany za SUV-a. Na razie trwają próby powiązania systemu parkingowego z urzędem rejestracji pojazdów. Właściciel samochodu, po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego auta, od razu byłby zakwalifikowany do odpowiedniej kategorii.

Haga to nie pierwsze miasto, gdzie za SUV-a zapłacimy więcej

Niemiecki Koblenz oraz Paryż mają już systemy wyższych opłat za większe samochody. Także władze Amsterdamu rozważały takie rozwiązanie.

Czy to słuszne rozwiązanie?

Z perspektywy środowiskowej i urbanistycznej, podwyższenie opłat dla SUV-ów może być uzasadnione. Większe pojazdy generują większe zanieczyszczenie i zajmują cenną przestrzeń w gęsto zaludnionych miastach. W Holandii, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, każde działanie ograniczające liczbę dużych samochodów może przynieść korzyści. Z drugiej strony, niektórzy krytycy mogą twierdzić, że taka polityka niesprawiedliwie dotyka właścicieli SUV-ów, którzy mogą używać ich z praktycznych względów, takich jak potrzeba przewozu większej liczby osób czy sprzętu. Wysokie opłaty mogą być również postrzegane jako sposób na ograniczenie swobody wyboru pojazdu.

Zamiast bezpośrednio karać właścicieli SUV-ów, miasto mogłoby rozważyć zachęty do zmiany na bardziej ekologiczne pojazdy, np. poprzez dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych czy większe ulgi podatkowe.

Przeczytaj także

Amsterdam z rekordowym podatkiem turystycznym. Czy odstraszy gości?

Amsterdam może „pochwalić” się najwyższym podatkiem turystycznym w Europie – wynika z danych platformy Holidu. Mimo niechlubnego wyniku liczba rezerwowanych noclegów w mieście rośnie.

Wynajem mieszkania w Holandii coraz droższy

Wynajem mieszkania w Holandii podrożał w ciągu ostatniego roku o ponad 17 proc. Sytuacja na rynku nieruchomości w kraju jest obecnie trudna.

Atak na prokuraturę w Holandii i zakłócenie procesów sądowych

Cybernetyczny atak na prokuraturę w Holandii odciął ją od Internetu na parę tygodni. Doszło do poważnych zakłóceń w procesach sądowych. Część rozpraw odwołano.

Holandia przerobi stare wagony na mobilne szpitale

Holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa przekształcenie 24 wycofanych wagonów kolejowych w mobilne pojazdy szpitalne. Ten niecodzienny pomysł wpisuje się w szerszy plan dostosowywania cywilnej infrastruktury do potrzeb armii.

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport