Duże lotnisko stanęło na kilka godzin. Do pasa przykleili się aktywiści klimatyczni

Spory chaos zapanował wczoraj na lotnisku w Monachium, które na kilka godzin musiało wstrzymać przyloty i odloty. Sześcioro aktywistów klimatycznych przedarło się przez płot i przykleiło do płyty lotniska.

Aktywiści klimatyczni poważnie zakłócili funkcjonowanie międzynarodowego lotniska

Dosyć brawurową akcję w Monachium przeprowadzili aktywiści z grupy Last Generation. Sześcioro kobiet i mężczyzn przedarło się przez płot bezpieczeństwa i zdołało dostać się na płytę lotniska. Tam aktywiści przykleili się do dróg prowadzących do pasa startowego, uniemożliwiając tym samym ruch samolotów po płycie. Port lotniczy w Monachium nie miał zatem wyjścia i musiał wstrzymać na kilka godzin wszystkie przyloty i wyloty. Całą sytuację w bardzo ostrych słowach skomentowała niemiecka Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser: „Takie przestępcze działania zagrażają ruchowi lotniczemu i szkodzą ochronie klimatu, ponieważ powodują jedynie brak zrozumienia i złość” – napisała minister na portalu X.

Dlaczego aktywiści klimatyczni wdarli się na lotnisko?

Aktywiści z Last Generation opublikowali na platformie X wiadomość, wyjaśniając, dlaczego w sobotę przeprowadzili tak brawurową akcję na lotnisku w Monachium. Protest miał bowiem pokazać, że rząd niemiecki nie robi wystarczająco dużo, by zapobiec katastrofie klimatycznej. A już na pewno „bagatelizuje” negatywny wpływ latania na środowisko. Natomiast, jak przypominają protestujący, transport lotniczy jest najbardziej szkodliwą dla środowiska branżą transportu na świecie.

Działania ze strony aktywistów klimatycznych zostały też bardzo ostro skrytykowane przez dyrektora generalnego Niemieckiego Stowarzyszenia Portów Lotniczych Ralpha Beisela. – Naruszenie obszaru chronionego w porcie lotniczym nie jest błahym wykroczeniem. Ponad setkom tysięcy pasażerów uniemożliwiono spokojny i punktualny początek wakacji – zaznaczył.

Teksty tygodnia

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie