Dwie brytyjskie monety warte ponad 100 000 funtów?

Dwie niepozorne brytyjskie monety o nominale jednego pensa z początku XX wieku osiągają dziś zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim. Ich łączna wartość może przekroczyć 100 000 funtów. Wszystko dlatego, że egzemplarze te uznawane są za jedne z najrzadszych i najbardziej pożądanych brytyjskich monet obiegowych.

Pierwszym z takich przykładów jest pens z 1919 roku z oznaczeniem menniczym „KN”. Drugim – niemal mityczny pens z 1933 roku, uważany za numizmatyczny odpowiednik Świętego Graala. W efekcie dwie brytyjskie monety są warte ponad 100 000 funtów.

- Advertisement -

1919 KN – pamiątka z czasów powojennego chaosu

Moneta jednogroszowa z 1919 roku z oznaczeniem „KN” to wyjątkowy egzemplarz. Wszystko dlatego, że powstał w szczególnych okolicznościach historycznych. Po zakończeniu I wojny światowej brytyjska mennica państwowa (Royal Mint) była przeciążona produkcją, dlatego zdecydowano się na wsparcie ze strony prywatnych zakładów. Wśród nich znalazła się firma King’s Norton Metal Company z Birmingham.

To właśnie litery „KN”, umieszczone poniżej daty wybicia, wskazują na pochodzenie monety z tej konkretnej mennicy. Ze względu na ograniczoną emisję, moneta ta jest dziś rzadkością. Szacuje się, że w dobrym stanie zachowania jej wartość może wynosić od kilkuset do ponad 1 000 funtów. Egzemplarze w stanie menniczym osiągają jeszcze wyższe ceny. Dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem na aukcjach kolekcjonerskich.

1933 – pens, którego nie powinno być

Znacznie większą sensację budzi pens z 1933 roku. W tym konkretnym roku Royal Mint nie przewidywała emisji jednogroszówek do regularnego obiegu, gdyż wcześniejsze nakłady wciąż znajdowały się w obiegu i nie było potrzeby ich uzupełniania. Mimo to wybito kilka sztuk. Według różnych źródeł od trzech do siedmiu egzemplarzy. Powstały z myślą o umieszczeniu ich w kamieniach węgielnych budynków użyteczności publicznej oraz do celów ceremonialnych.

Ze względu na mikroskopijną liczbę wybitych monet, pens z 1933 roku jest dziś jedną z najbardziej poszukiwanych monet Wielkiej Brytanii. Znane egzemplarze znajdują się w muzeach lub kolekcjach prywatnych. Jedna z takich monet została sprzedana za około 72 000 funtów. Natomiast spekuluje się, że w idealnym stanie mogłaby osiągnąć cenę nawet ponad 100 000 funtów.

Niezwykłe brytyjskie monety, czyli wartość ukryta w historii

Dwie brytyjskie monety  – choć różnią się rzadkością – są symbolem zmiennych kolei losu w historii brytyjskiego mennictwa. Pens z oznaczeniem „KN” przypomina o trudnych realiach okresu powojennego, gdy kraj próbował odbudować gospodarkę. Natomiast moneta z 1933 roku jest materialnym świadectwem ceremonialnych tradycji i numizmatyczną ciekawostką. Mimo nominalnie niskiej wartości osiągnęła status skarbu.

W dobie masowej produkcji i cyfrowych transakcji, takie przypadki stanowią dowód na to, że fizyczne monety wciąż mogą nieść ze sobą niezwykłą wartość. Zarówno historyczną, jak i materialną.

 

Teksty tygodnia

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Narkotyki w jajkach Kinder. Tak działają gangi w UK

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie