Eksperci ostrzegają: Popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące badania sugerują, że popularny lek przyjmowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o lek Neurontin, który zawiera gabapentynę. Substancja ta została zatwierdzona przez NHS na początku lat 90-tych jako lek do leczenia bólu nerwowego i padaczki.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują jednak, że gabapentyna może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci o 29 procent u ludzi w każdym wieku. Warunkiem jest przepisanie jej co najmniej sześć razy.

- Advertisement -

Ryzyko wystąpienia demencji wzrasta do 40 procent wśród osób, którym przepisano lek więcej niż dwanaście razy.

Zespół badawczy z Case Western Reserve University w Ohio twierdzi, że wyniki wskazują na konieczność przebadania pacjentów pod kątem potencjalnego pogorszenia funkcji poznawczych.

Badacze zaznaczają jednak, że wyniki nie dowodzą, iż przyjmowanie leku wywołuje demencje, a jedynie wskazują na istniejący związek.

Eksperci sugerują też, że osoby cierpiące na przewlekły ból, które stosują gabapentynę, mogą też po prostu być mniej aktywne fizyczne. To z kolei jest znany czynnik ryzyka rozwoju demencji. Lek może lecz nie musi być przyczyną problemu.

Gabapentyna – czym jest i jak działa?

Gabapentyna to substancja działająca na kwas gamma-aminokwasowy (GABA). GABA to chemiczny przekaźnik w mózgu, który działa niczym hamulec nadmiernie pobudzonych komórek nerwowych.

Najnowsze dane NHS pokazują, że ponad 799 tysięcy pacjentów brało lek Neurontin w Anglii między 2023 a 2024 rokiem. Z kolei rok wcześniej było to aż 926 tysięcy pacjentów. Dane pokazują też, że w Stanach Zjednoczonych każdego roku wypisuje się osiem milionów recept na gabapentynę.

W swoim badaniu naukowcy ocenili dokumentację medyczną ponad 26 tysięcy Amerykanów, którym w latach 2004 – 2024 przepisywano lek Neurontin.

Wyniki sugerują, że osoby, które otrzymały sześć lub więcej recept były o 29 procent bardziej narażone na demencję i o 86 procent bardziej narażone na zdiagnozowanie łagodnych zaburzeń poznawczych w ciągu dziesięciu lat od terapii.

<yoastmark class=

Nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka u osób w wieku 18 – 34 lat, którym przepisano lek. Jednakże ryzyko wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych wzrosło ponad dwukrotnie, a ryzyko demencji trzykrotnie u osób w wieku 35 – 49 lat.

Ryzyko jeszcze bardziej wzrastało u osób, które otrzymały dwanaście lub więcej recept. U tych pacjentów ryzyko wystąpienia demencji było o 40 procent wyższe. Z kolei ryzyko wystąpienia lekkich zaburzeń poznawczych było od trzech do jedenastu razy wyższe.

– Nasze odkrycia wskazują na związek między przepisywaniem gabapentyny a demencją lub zmniejszeniem funkcji poznawczych w ciągu dziesięciu lat od terapii – napisali naukowcy.

– Nasze wyniki potwierdzają konieczność ścisłego monitorowania dorosłych pacjentów, którym przepisano gabapentynę, w celu oceny potencjalnego pogorszenia funkcji poznawczych – dodali.

Lek Neurontin – czy faktycznie jest niebezpieczny?

Niezależni eksperci apelują jednak o ostrożność w wyciąganiu wniosków z tych wyników. Podkreślają, że potencjalny mechanizm wpływu leku na demencję jest niejasny.

Dr Leah Mursaleen z Alzheimer’s Research UK, powiedziała, że chociaż badanie ma pewne zalety, to ma też pewne wady.

– Badanie to pokazuje jedynie związek między receptami na gabapentynę a łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub demencją. Nie wiemy więc, czy lek bezpośrednio powoduje wyższe ryzyko – powiedziała.

– W badaniu dawkowanie gabapentyny nie było rejestrowane i nie było informacji o tym, jak długo ludzie przyjmowali lek. Ponieważ w badaniu wykorzystano jedynie dokumentację medyczną osób z przewlekłym bólem, nie możemy wykluczyć innych czynników, które mogą wpływać na wyniki – dodała ekspertka.

– Badania, w których wzięły udział osoby, którym przepisywano gabapentynę na inne schorzenia, nie wykazały związku z wyższym ryzykiem demencji – podsumowała.

Profesor Tara Spires-Jones z Uniwersytetu Edynburskiego, podkreśla, że badanie nie bierze pod uwagę ważnego czynnika, jakim jest aktywność fizyczna.

– Osoby cierpiące na przewlekły ból, u których konieczne jest stosowanie gabapentyny, mogą być mniej aktywne fizycznie. To znany czynnik ryzyka rozwoju demencji.

Teksty tygodnia

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie