piątek, 20 września, 2024

Emeryci z UK, którzy przenieśli się za granicę, nie dostaną podwyżki State Pension

Brytyjskie Ministerstwo Pracy i Emerytur potwierdziło, że 500 000 emerytów, nie dostanie podwyżki State Pension w kwietniu. Dotknie to części emerytów z UK, którzy wyjechali za granicę.

W jesiennym oświadczeniu budżetowym kanclerz skarbu, Jeremy Hunt potwierdził, że emerytura państwowa (State Pension) wzrośnie od kwietnia 2024 roku o 8,5 proc. W ten sposób w skali rocznej emeryci mogą spodziewać się dodatkowych 900 funtów w swoich portfelach.

Emeryci z UK, którzy przenieśli się za granicę, nie dostaną podwyżki

Niestety nie wszyscy emeryci zobaczą podwyżkę State Pension na swoich kontach. Okazuje się, że podwyżka nie obejmie części osób, które przeniosły się za granicę.

Zgodnie z obowiązującymi w Wielkiej Brytanii przepisami brytyjska emerytura państwowa jest podwyższana tylko w przypadku osób mieszkających na Wyspach, w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), na Gibraltarze. A także w Szwajcarii i krajach, które podpisały umowę o zabezpieczeniu społecznym z Wielką Brytanią.

Niestety popularne miejsca, do których tak chętnie wyjeżdżają brytyjscy emeryci, jak Kanada czy Nowa Zelandia, nie mają podpisanej umowy. Według oficjalnych danych około pół miliona brytyjskich emerytów nie dostanie w tym roku podwyżki swoich emerytur.

Kwestia zwykłej uczciwości

Minister ds. emerytur, Paul Maynard powiedział w ubiegłym tygodniu w Izbie Gmin, że Ministerstwo Pracy i Emerytur „nie planuje” podwyżki zamrożonych świadczeń emerytalnych. W odpowiedzi na to stwierdzenie głos zabrał niezależny poseł, Rob Roberts. Powiedział on Maynardowi, że to „kwestia zwykłej uczciwości”, aby wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii mieszkający w krajach Wspólnoty mieli prawo do podwyżki State Pension.

Roberts powiedział:

– Po naszym wystąpieniu z UE słusznie możemy zbliżyć się do naszych partnerów ze Wspólnoty. A jednym ze sposobów, w jaki możemy to zrobić, byłoby potwierdzenie, że wszyscy obywatele brytyjscy mieszkający we Wspólnocie mają prawo do podwyżki emerytury państwowej. Tak, jakby nadal mieszkali w Wielkiej Brytanii. Wydawałoby się to kwestią zwykłej uczciwości.

Paul Maynard był jednak nieugięty i stwierdził, że rząd Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu podwyższa emerytury państwowe, „jeżeli jest to prawny wymóg”. Nie ma jednak planów zmiany „długotrwałej polityki ani zawierania jakichkolwiek nowych wzajemnych umów o zabezpieczeniu społecznym”.

Rząd nie chce dodatkowych kosztów

Maynard politykę rządu uzasadnił niepotrzebnymi kosztami, które byłyby związane z podwyżką emerytur dla tych osób, które mieszkają poza granicami kraju:

– Według najnowszych szacunków opartych na danych z marca 2022 roku podwyższenie emerytury państwowej tam, gdzie obecnie tego nie robimy, będzie kosztować około 0,9 miliarda funtów rocznie. Jeśli wszystkie wypłacane emerytury państwowe w Wielkiej Brytanii zostaną podniesione do obecnego poziomu w UK.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?