piątek, 20 września, 2024

Flapjack oryginalny przepis na batona z Anglii. Najprostszy!

Flapjacki to tradycyjna przekąską brytyjska. Są do kupienia w każdym sklepiku, jak również często robione przez Brytyjczyków w domu. Flapjack nie może być za suchy, za wilgotny ani się rozpadać. Podajemy oryginalny przepis na angielskiego flapjacka.

Flapjack składa się właściwie z płatków owsianych, masła i cukru. W Wielkiej Brytanii od zawsze był uważany za zdrową i tanią przekąskę. Można dorzucać do niego dodatki typu orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, żurawiny, morele, a nawet starte jabłka. Niektórzy lubią flapjacki polać czekoladą.

Tradycyjny przepis jest bardzo prosty – flapjacki robimy dając po tyle samo cukru, masła, płatków owsianych. Baton flapjack ma być niemożliwie słodki! W wersji zdrowszej warto dać mniej cukru lub zupełnie zastąpić go miodem.

Historia flapjacka sięga XIX wieku, kiedy to batoniki były popularnym śniadaniem dla robotników i rolników. Były łatwe do zrobienia z tanich składników, takich jak płatki owsiane, cukier, masło i syrop.

Flapjack – przepis oryginalny

  • 125g masła (jeśli niesolone to dodatkowo szczypta soli)
  • 125g cukru
  • 1 łyżka Golden Syrup (gęsty syrop z cukru dostępny we wszystkich sklepach o konsytencji ciekłego miodu), można użyć miodu, syropu klonowego.
  • 125g płatków owsianych najlepiej duże (jumbo oats).

Wykonanie: stopić masło, cukier, syrop w garnku. Wrzucić płatki owsiane. Nie gotować już tylko mieszać, aż płatki całkiem pochłoną masło i powastanie gęsta pasta. Dodać opcjonalnie dodatki.Wyłożyć na blachę i mocno ubić. Ubijanie jest bardzo ważne, im mocniej ubijemy tym lepsze wyjdą flapjacki i nie będą się rozpadać. Powinny mieć ok 3 cm grubości.

Piec w nagrzanym piekarniku 20 minut.

Jeśli lubimy bardziej chrupiące pieczemy w 180 st, jeśli ciągnące w 150 st.

Flapjacki można przechowywać w lodówce około tygodnia. Są doskonałe na lunch do szkoły czy pracy. Jak już nam się znudzi jedzenie ich w postaci batonu, pokruszony flapjack możemy zalać mlekiem robiąc pyszną owsiankę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?