Funt szterling drugą najlepiej radzącą sobie walutą z krajów G10

Sytuacja, w jakiej znajduje się funt szterling, jest godna pozazdroszczenia. Okazuje się, że brytyjska waluta w 2024 roku uplasowała się na wysokim, drugim miejscu wśród innych walut krajów G10.

W roku 2024 funt szterling zajął wysoką pozycję w stosunku do głównych walut światowych. Radził sobie bardzo dobrze i pod tym względem zajął drugie miejsce na tle innych walut krajów G10. Na przełomie roku analitycy finansowi przewidują dalsze dobre wyniki dla funta.

Funt szterling wysoko na tle innych walut

Na siłę funta szterlinga w 2024 roku wpłynęło kilka kluczowych czynników. Najważniejszym była decyzja Banku Anglii o utrzymaniu wyższych stóp procentowych w porównaniu z innymi bankami centralnymi.

Pozytywny wpływ na brytyjską walutę miała także sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii, która względnie się ustabilizowała po lipcowych wyborach powszechnych. Ponadto międzynarodowi inwestorzy zwiększyli też swoje udziały w obligacjach rządowych Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że postrzegają ją jako bezpieczną przystań wśród globalnej niepewności gospodarczej.

Również wyniki gospodarcze Wielkiej Brytanii przewyższyły wyniki strefy euro. Zwłaszcza krajów takich jak Niemcy i Francja. Przez to funt stał się atrakcyjniejszą walutą w stosunku do euro.

Na ile euro oparło się sile funta?

Co ciekawe mimo pogorszenia się stabilności politycznej Niemiec i Francji, euro zdołało oprzeć się sile funta brytyjskiego lepiej niż większość walut krajów G10. Kurs funta wobec euro odnotował roczny wzrost na poziomie 4,80 proc.

Brytyjski funt uplasował się zaraz za dolarem amerykańskim w rankingu najlepiej radzących sobie walut w 2024 roku. Przewaga dolara była jednak niewielka. Kurs funta do dolara stracił tylko 0,70 proc. swojej wartości w ciągu roku.

Największy jednak wzrost funta nastąpił w stosunku do dolara nowozelandzkiego (aż o 10,6 proc.). Nowozelandzka waluta była hamowana przez rozczarowujące chińskie wiadomości gospodarcze, krajową recesję gospodarczą i agresywny cykl obniżek stóp procentowych dokonany przez Bank Rezerw Nowej Zelandii.

Analitycy finansowi widzą możliwość dalszego wzrostu siły brytyjskiego funta w stosunku do większości walut. Goldman Sachs opisuje funta brytyjskiego jako „nieoszlifowany diament”, co ma odzwierciedlać odporność gospodarczą Wielkiej Brytanii.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Deliveroo: Skarbówka dowie się o zarobkach kierowców

Dyrektywa 2021/514 zwana DAC7 narobiła już niemałego zamieszania wśród osób sprzedających w sieci, na platformach takich jak Ebay czy Vinted.

Chaos i ewakuacja lotniska w Londynie

Z nieznanych przyczyn na lotnisku w Londynie zapanował chaos. Samoloty nie lądowały a w okolicach lotniska krążyły policyjne helikoptery. Co się wydarzyło?

Kogo dotyczy podwójna stawka podatku council tax?

W kwietniu 2025 council tax znów pójdzie w górę....

Puste domy sposobem na kryzys mieszkaniowy w UK

Wielka Brytania zmaga się z kryzysem mieszkaniowym. Rada miasta w Glasgow wzywa właścicieli pustostanów do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Kontrowersyjny apel rodzi wiele pytań.

Rachunki za wodę wzrosną w kwietniu. O ile?

Od kwietnia gospodarstwa domowe w Anglii i Walii zapłacą średnio o 123 funty więcej za swoje roczne rachunki za wodę.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie