Geert Wilders grozi z wycofaniem się PVV z rządzącej koalicji

Geert Wilders grozi wycofaniem się z koalicji rządzącej w Holandii. Lider PVV zapowiedział, że nie zaakceptuje dalszych kompromisów w zakresie polityki migracyjnej.

Jeśli pozostałe partie tworzące rząd w Holandii będą nalegać na dalsze kompromisy w sprawie polityki migracyjnej w zakresie przyznawaniu azylu „to będzie koniec”, jak zapowiedział Geert Wilders.

W dniu wczorajszym, we wtorek 17 grudnia 2024 roku polityk stojący na czele PVV zapowiedział, że nie poprze dalszych ustępstw w tej kwestii. Wilders jest gotów na opuszczenie prawicowej koalicji tworzonej wespół z VVD, NSC i BBB i rozpisanie nowych wyborów.

- Advertisement -

Co zrobi Geert Wilders?

Geert Wilders powiedział, że jego partia poczyniła wiele ustępstw w ostatnich miesiącach, odnosząc się do planu podatkowego, budżetu edukacyjnego i prawa o stanie wyjątkowym. Ale PVV została wybrana, aby prowadzić surową politykę w sprawach związanych z przyznawaniem azylu w Holandii. – Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie będziemy w stanie realizować naszej polityki, to oddamy głos wyborcom – deklarował, jak cytujemy za serwisem informacyjnym „NL Times”.

– Ostatecznie pakiety regulacji azylowych będzie musiał przejść przez Tweede Kamer. Ja nie ustąpię w tej sprawie. Jeśli doprowadzi to do konfliktu wewnątrz koalicji, to wiem, że to będzie jej koniec. Mam jednak nadzieję, że tak się nie stanie – komentował lider PVV, jak cytujemy za „NL Times”.

Tarcia w rządzącej Holandią koalicji

Dodajmy, że nie są to pierwsze tarcia w rządzie kierowanym przez premiera Dicka Schoofa. W zeszłym tygodniu, po dwóch tygodniach negocjacji, koalicja osiągnęła porozumienie z partiami opozycyjnymi – CDA, SGP, ChristenUnie i JA21 – w sprawie zmniejszenia cięć wydatków na edukację.

Dodajmy, iż w najbliższy piątek, holenderski rząd będzie omawiał dwa projekty ustaw dotyczące imigracji. Lider PVV powiedział, że jego ostrzeżenie nie dotyczy konkretnie tych dwóch propozycji.

Zaznaczając w tak zdecydowany sposób swoje stanowisko w tej sprawie, Wilders podkreślał, że nie jest jego celem formułowanie gróźb wobec koalicjantów.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Dramatyczna sytuacja bezdomnych po szczycie w Hadze

Szczyt NATO w Hadze wprowadził zamęt w codzienne życia mieszkańców Holandii. Odczuli go również bezdomni niemal w całym kraju.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport