Holandia przerobi stare wagony na mobilne szpitale

Holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa przekształcenie 24 wycofanych wagonów kolejowych w mobilne szpitale. Ten niecodzienny pomysł wpisuje się w szerszy plan dostosowywania cywilnej infrastruktury do potrzeb armii.

Wagony pierwotnie miały trafić na sprzedaż. Jednak rząd chce wykorzystać je jako element wsparcia medycznego dla rannych żołnierzy w razie ewentualnego konfliktu. Mobilne szpitale miałyby funkcjonować jako istotny element systemu ewakuacji medycznej blisko linii frontu.

Logistyka wojskowa we współpracy z cywilami

Inicjatywa z mobilnymi szpitalami to jedna z wielu zaplanowanych form współpracy pomiędzy holenderskim wojskiem a sektorem cywilnym. Ministerstwo Obrony planuje podpisać umowy z firmami logistycznymi, które w razie konfliktu będą odpowiedzialne za transport. Będą przewozić sprzęt, amunicję oraz materiały na wschodnią flankę Europy.

- Advertisement -

Holenderski rząd zamierza zbudować system, w którym cywilna infrastruktura i kompetencje zostaną wykorzystane na potrzeby obronności kraju. Integracja sektora prywatnego z siłami zbrojnymi stała się więc jednym z kluczowych kierunków wzmacniania gotowości strategicznej Holandii.

Maszyniści cywilni pomogą wojsku

Obawy o niską wydolność infrastruktury transportowej w przypadku konfliktu skłaniają rządy krajów UE do szukania rozwiązań opartych na wykorzystaniu zasobów cywilnych. Dlatego równolegle z planami dotyczącymi taboru medycznego holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa wysłanie maszynistów cywilnych do wsparcia operacji wojskowych w Europie Wschodniej.

mobilne szpitale
Zaadaptowane na szpitale stare wagony kolejowe służyłyby jako element systemu ewakuacji medycznej blisko frontu / fot. Getty Images

Inicjatywa jest odpowiedzią na ryzyko zbyt wolnego przemieszczania wojsk i sprzętu w przypadku eskalacji zagrożenia ze strony Rosji. Współpraca z maszynistami oraz innymi specjalistami sektora transportowego powinna odegrać istotną rolę w zabezpieczeniu sprawnego przepływu sił zbrojnych i zaopatrzenia na wschód Europy.

Europa przygotowuje wspólny mechanizm transportowy na czas kryzysu

Wspólnota UE również dostrzega potrzebę zwiększenia mobilności wojskowej i przygotowuje plany szerszej współpracy w tym zakresie.

Komisja Europejska rozważa stworzenie „mechanizmu solidarności”, który w czasie kryzysu umożliwiłby wspólne korzystanie z transportu pomiędzy państwami. Taka inicjatywa miałaby charakter dobrowolny lub – w razie potrzeby – obowiązkowy. Współpraca ma objąć wszystkie gałęzie transportu.

Co więcej, Ministerstwo Obrony Holandii podpisało niedawno porozumienie z liniami lotniczymi KLM w sprawie pozyskania pilotów jako rezerwistów wojskowych. Obecnie 11 byłych wojskowych pilotów pracuje dla KLM, z czego 5 otrzymało możliwość częściowego oddelegowania do szkoleń F-35.

Przeczytaj także

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości pomysłowo bronią się przed turystami

Obrona przed turystami mieszkańców pewnej nadmorskiej miejscowości w Holandii okazała się nie tylko pomysłowa, ale też skuteczna. Władze miasta są bezsilne. A turyści skołowani.

Śmiertelne wypadki w pracy – najwięcej wśród przyjezdnych pracowników

W Holandii pracownicy z zagranicy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami w pracy. Przestarzały sprzęt i wyśrubowane normy nie do zrealizowania dla ludzi powodują liczne problemy.

Podwyżka cen biletów kolejowych w Holandii

Pasażerów kolei w Holandii czeka wzrost cen biletów od przyszłego roku. Będzie on jednak mniejszy niż wcześniej zapowiadano i będzie wiązał się z pewnymi utrudnieniami.

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport