Holenderski system emerytalny (znów!) uznany za najlepszy na świecie

Holandia jest krajem, w którym funkcjonuje najlepszy system emerytalny w skali całego świata, jak wynika z corocznego rankingu przygotowanego przez Monash University, firmę Mercer oraz CFA Institute w ramach wspołnego projektu pod szyldem Mercer CFA Institute Global Pension Index (MCGPI).

W ramach stworzonego rankingu Holandia zebrała 84,8 punktów, wyprzedzając dwa nordyckie kraje Europy – Islandię (83,4 pkt.) oraz Danię (81,6 pkt). Dlaczego akurat system emerytalny w „Kraju tulipanów” okazał się tak dobry? Eksperci zwracali uwagę, że skutecznie i efektywnie przechodzi on ze struktury opartej na „planach zdefiniowanych świadczeń (defined benefit – DB) i na rozwiązania wynikające ze zdefiniowanych składek (defined contribution – DC)”.

Oprócz tego w holenderski system „charakteryzuje się również silnymi regulacjami i oferuje uczestnikom wskazówki dotyczące ich emerytur”, jak czytamy w raporcie przygotowanym w ramach MCGPI.

- Advertisement -

Holenderski system emerytalny wyróżniony

– W świecie, w którym wskaźniki dzietności spadają, a oczekiwana długość życia rośnie, systemy emerytalne są w centrum naszej uwagi – skomentował Pat Tomlinson, prezes i dyrektor generalny Mercer. – Zapewnienie silnego dopasowania prywatnych i publicznych systemów emerytalnych, zachęcanie do pracy osób, które chcą pracować w starszym wieku oraz zwiększanie zasięgu pracowników to tylko kilka sposobów na poprawę długoterminowych wyników finansowych emerytów – zwracał uwagę.

Dodajmy, że najwyższą ocenę w skali całego indeksu (A) oprócz wspomnianych wyżej Holandii, Islandii i Danii, otrzymał również Izrael. W czołowej dziesiątce znalazły się również Singapur, Australia, Finlandia, Norwegia (z oceną B+) oraz Szwecja i Chile (B). Wielka Brytania zajęła 11. miejsce, Polska uplasowała się na 30. pozycji (tuż przed USA), a naszą ojczyznę wyprzedziła 18. Irlandia czy 20. Niemcy.

Co jest najważniejsze w systemie emerytalnym?

Indeks MCGPI porównuje systemy dochodów emerytalnych na całym świecie i sugeruje możliwe obszary reform, które zapewniłyby bardziej adekwatne i zrównoważone świadczenia emerytalne. W tym roku zestawiono 48 systemów emerytalnych na całym świecie. Analiza objęła 65% światowej populacji.

Po więcej informacji na temat rzeczonego raportu odsyłamy na oficjalną stronę z rankingiem przygotowanym według punktacji MCGPI: https://www.cfainstitute.org/en/about/press-releases/2024/Oct-15-Mercer-CFA-institute-global-pension-index.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport