Czy polskie prawo jazdy wystarczy, by jeździć w Holandii?

Podpowiadamy, jak wymienić dokument na holenderski i co warto wiedzieć o tamtejszych przepisach drogowych.

Większość osób zarówno w Polsce, jak i za granicą posiada prawo jazdy i korzysta z auta niemal każdego dnia. Przeprowadzając się do Holandii, auto może okazać się niezbędne w celu dojeżdżania do pracy czy odwożenia dzieci do szkoły. Jednak w Niderlandach nie zawsze wystarczy posiadanie polskiego prawa jazdy, aby móc poruszać się po holenderskich drogach zgodnie z prawem.

Czy polskie prawo jazdy jest ważne w Holandii?

W zależności od kraju honorowanie polskiego prawa jazdy może być różnie traktowane. Na szczęście w Holandii, gdzie mieszka wielu Polaków przepisy w tym zakresie są bardzo korzystne. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Holandii. Kierowcy mogą zatem poruszać się po niderlandzkich drogach zgodnie z prawem, jeżeli posiadają aktualne uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Polski. Co więcej, polskie prawo jazdy jest uznawane za obowiązujące i aktualne na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej.

Prawo jazdy wydane w Polsce według nowego modelu po 19 stycznia 2013 roku jest honorowane w Holandii przez pierwsze 15 lat od daty, kiedy zostało ono wydane w rodzimym kraju. Kiedy okres ten upłynie, a chcemy pozostać w Holandii na stałe, konieczna będzie wymiana polskiego prawa jazdy na holenderskie. Jeśli dokument wydano przed 10 stycznia 2013 roku, można go używać przez dwa lata. Po tym okresie zachodzi konieczność wymiany dokumentu na holenderski. Obowiązującą datą jest tu meldunek w Holandii. Jeżeli osoba, która jest już zameldowana w Holandii, zrobiła kurs prawa jazdy w Polsce, zdała egzamin i uzyskała polskie prawo jazdy, musi niezwłocznie wymienić je na holenderskie po powrocie do kraju.

Wymiana prawa jazdy w Holandii to jednak stosunkowo prosty proces, który nie wiąże się z koniecznością zdawania ponownego egzaminu, jeżeli nadal prawo jazdy jest ważne. Warto wiedzieć, że Holandia to jeden z najdroższych krajów w UE pod względem uzyskiwania uprawnień typu prawo jazdy. Średni koszt wyrobienia takiego uprawnienia to 3 120 euro. Jeżeli zatem nie posiadamy prawa jazdy, a planujemy wyjazd do Holandii, warto taki kurs odbyć w Polsce i zdać egzamin jeszcze na terenie rodzimego kraju.

Jak wygląda proces wymiany prawa jazdy na holenderskie?

Aby wymienić polskie prawo jazdy na holenderskie z odpowiednimi dokumentami zgłaszamy się do gminy, w której jesteśmy zameldowani. W Holandii podczas procedury wymiany prawa jazdy na holenderskie należy zostawić aktualne prawo jazdy w gminie. Urząd wyda wówczas tymczasową, podstemplowaną kopię posiadanego prawa jazdy, której można używać do momentu, kiedy zostanie wydany nowy dokument.

Po złożeniu kompletu dokumentów i wykluczeniu wszelkich nieprawidłowości w nich urząd gminy przekazuje następnie wszystkie dane do RDW (Rijksdienst voor het Wegverkeer) i holenderskiego urzędu zajmującego się rejestracją pojazdów oraz wydawaniem praw jazdy.

Wymagania dotyczące uzyskania nowego prawa jazdy w Holandii

Aby móc wymienić posiadane polskie prawo jazdy na holenderskie, potrzebne są niezbędne dokumenty. Do wymiany prawa jazdy w Holandii niezbędne jest przede wszystkim polskie ważne prawo jazdy (oryginał). Poza tym potrzebny będzie również:

  • dowód tożsamości – honorowany jest w tym przypadku dowód osobisty lub paszport. Dokument należy przedstawić w stanie, który nie będzie budził wątpliwości, a dane będą czytelne,
  • zdjęcie paszportowe – musi być ono aktualne i takie, które spełni holenderskie wymogi. Dokładne informacje na temat konkretnych wymiarów zdjęcia można z powodzeniem znaleźć na stronie internetowej wydziału RDW. To odpowiednik holenderskiego CEPiK,
  • zaświadczenie o zameldowaniu – konieczne jest udowodnienie zameldowania na terenie Holandii przez minimum 185 dni w roku,
  • wniosek o wymianę prawa jazdy na holenderskie – stosowny formularz dostępny jest w urzędzie gminy.

Koszty i czas trwania procesu

Wymiana prawa jazdy na holenderskie to koszt w wysokości ok. 50 euro. Cała procedura trwa kilka tygodni.

Prawo jazdy i OC w Holandii – co warto wiedzieć?

Zarówno w przypadku, gdy poruszamy się autem po terenie Holandii w oparciu o polskie prawo jazdy lub posiadamy już jego holenderski odpowiednik, należy również wiedzieć, jak rozwiązać kwestie związane z ubezpieczeniem pojazdu. Zgodnie z prawem obowiązującym w Holandii wszystkie auta ubezpieczone muszą być przynajmniej w zakresie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Takie wariant zabezpiecza kierującego przed konsekwencjami finansowymi wypadków, które mogą przytrafić się podczas jazdy.

Jeżeli podróżujemy po Holandii samochodem zarejestrowanym w Polsce, należy upewnić się, że polisa OC obejmuje również jazdę na terenie Niderlandów. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. W takiej sytuacji warto także rozważyć dokupienie kolejnego pakietu, który zawierać będzie Autocasco czy też ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Mogą one zapewnić dodatkową ochronę i zabezpieczyć nas przed poniesieniem dość dotkliwych kosztów.

Jeśli natomiast posiadamy samochód, który zarejestrowaliśmy w Holandii, konieczne będzie wykupienie holenderskiego ubezpieczenia OC. Można to zrobić za pośrednictwem jednej z wielu firm ubezpieczeniowych działających na terenie Holandii. Warto jednak pamiętać, że ceny takich ubezpieczeń mogą wyraźnie różnić się w zależności od doświadczenia danego kierowcy, jego wieku, a także rodzaju posiadanego pojazdu. Podobnie jak w Polsce, warto porównać kilka ofert i wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

Wymiana prawa jazdy a przepisy drogowe i mandaty w Holandii

Jeżeli planujemy przeprowadzkę do Holandii lub przesiadkę z komunikacji miejskiej na własne auto, warto zapoznać się z aktualnie obowiązującym prawem w zakresie przepisów drogowych, a także systemem kar i mandatów w Niderlandach. Szczególnie dobrze jest poznać różnice pomiędzy prawem w Polsce i w Holandii. Dotyczą one przede wszystkim takich aspektów jak:

  • przejścia dla pieszych – piesi mają pierwszeństwo na wszystkich przejściach dla pieszych, a w szczególności tych, które oznaczone są zebrą. Kierowcy są zobowiązani do umożliwienia osobom pieszym bezpiecznego przejścia przez jezdnię,
  • ograniczenia prędkości – to jeden z aspektów najbardziej rygorystycznie przestrzegany w Holandii. W obszarze zabudowanym maksymalna prędkość najczęściej wynosi do 50 km/h. Na drogach lokalnych jest to 80 km/h, a na autostradach prędkość ta waha się od 100 do 130 km/h. W zależności od danego odcinka drogi, jeżeli prędkość zostanie przekroczona o 50 km/h, auto zostaje skonfiskowane, a sprawa automatycznie trafia do sądu.
  • przepisy dla rowerzystów – Holandia jest krajem, który słynie na świecie właśnie z dużej liczby rowerzystów. Dlatego kierowcy zobowiązani są do szczególnego zwracania uwagi na takie osoby. Mają one pierwszeństwo na wielu skrzyżowaniach. Dlatego w Holandii jest wiele pasów oraz ścieżek rowerowych. Należy więc zachować szczególną ostrożność w stosunku do rowerów i rowerzystów,
  • parkowanie – parkowanie w Holandii bardzo często jest płatne szczególnie w centrum miast. Warto upewnić się więc, co do znajomości lokalnych przepisów w tym zakresie,
  • korzystanie z telefonów komórkowych – bezpośrednie korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy autem jest w Holandii zabronione. Dopuszcza się jednak korzystanie z zestawów głośnomówiących.

Co do mandatów, najczęściej za typowe przewinienia będziemy zmuszeni zapłacić karę w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset euro. Dla porównania ze stawkami obowiązującymi w Polsce, w Holandii najczęściej przyznawane mandaty to takie jak:

  • nieprawidłowe parkowanie – 110 euro,
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o wartość od 5 do 30 km/h – od 29 do 383 euro,
  • brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 160 euro,
  • parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych bez posiadania stosownych uprawnień – 350 euro,
  • brak świateł mijania po zmroku – 160 euro,
  • wjazd na ścieżkę rowerową – 160 euro,
  • przewożenie dziecka bez odpowiedniego fotelika – 240 euro,
  • przejazd na czerwonym świetle – 280 euro,
  • korzystanie z telefonu komórkowego bez specjalnego zestawu – 380 euro,
  • jazda pod wpływem alkoholu – od 360 do 750 euro.

Co ciekawe, kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy poniżej pięciu lat, mają prawo jeździć z dopuszczalnym poziomem alkoholu we krwi na poziomie 0,2 promila. Doświadczeni kierowcy ze stażem powyżej 5 lat mogą mieć we krwi maksymalnie 0,5 promila.

Polskie prawo jazdy jest w Holandii respektowane przez stosunkowo długi czas, a z wymianą dokumentu nie ma większego problemu. Decydując się na poruszanie po Niderlandach, warto zadbać jednak nie tylko o kwestie prawa jazdy, ale także odpowiednie ubezpieczenie oraz szczegółowe zapoznanie się z obowiązującymi w Holandii przepisami prawa.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zdobądź dofinansowanie na szkolenia budowlane

artykuł powstał we współpracy z partnerem Odpowiedź na Rosnące Zapotrzebowanie...

Wszystkie publiczne apteki w Holandii są dziś zamknięte z powodu strajku

W dniu dzisiejszym, 12 listopada 2024 roku, w Holandii niemal wszystkie apteki pozostają zamknięte. Powodem jest ogólnokrajowy strajk pracowników zatrudnionych w aptekach, którzy walczą o podwyżki i lepsze warunki pracy.

Imigranci sprowadzający rodziny do Holandii, częściej zostają w kraju

Członkowie rodziny stanowili prawie jedną trzecią wszystkich imigrantów spoza UE, którzy przenieśli się do Holandii w latach 1999 – 2023.

Język niderlandzki jest coraz rzadziej wymagany do podjęcia pracy w Holandii

Jak się okazuje, niekonicznie trzeba znać (niełatwy, dodajmy!) język niderlandzki, aby podjąć pracę w Holandii. Jak wynika z danych przedstawionych przez Indeed, umiejętność porozumiewania się w tym języku, w którym mówią rdzenni mieszkańcy "Kraju tulipanów" wcale nie jest oczywistym wymaganiem ze strony lokalnych pracodawców.

Formalności przy powrocie do Polski z Wielkiej Brytanii: Kiedy i jak tłumaczyć dokumenty?

Artykuł powstał we współpracy z partnerem Decyzja o powrocie z...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport