Holenderskie władze 9 grudnia 2024 wprowadzają kontrole graniczne

W dniu 9 grudnia 2024 na holenderskich granicach wprowadzone zostaną kontrole, jak potwierdziło tamtejsze ministerstwo ds. migracji. Zgodnie z przedstawionymi założeniami środki przedsięwzięte przez rząd w Hadze mają zostać utrzymane przez 6 miesięcy.

Rząd Holandii ogłosił, że przywrócenie kontrol granicznych mają na celu rozwiązanie problemu „nielegalnej migracji i handlu ludźmi”.

Stojąca na czele ministerstwa ds. migracji Marjolein Faber przyznała, że nowa polityka ma na celu ograniczenie swobodnego przepływu osób i towarów przez granice europejskie. Będzie jednak realizowana w taki sposób, aby zminimalizować jakiekolwiek zakłócenia dla osób dojeżdżających do pracy oraz w ramach wymiany handlowej.

Kontrole graniczne w Holandii

Należy również zaznaczyć, że wprowadzone środki oznaczają, że działania na holenderskich granicach będą miały charakter selektywny. Będą miały miejsce tam, gdzie występuje podwyższone ryzyko nielegalnej migracji lub przestępczości transgranicznej. Holenderscy pogranicznicy, funkcjonariusze Marechaussee będą skupiać się na konkretnych obszarach i zagrożeniach.

Dodajmy, iż już teraz przeprowadzane są kontrole wzdłuż holenderskich granic, ale te działania są ograniczone i punktowe. Inicjatywa ta jest zgodna z zaostrzonymi kontrolami w innych krajach UE, w tym w Niemczech i Francji. Ma na celu zwalczanie terroryzmu i nielegalnej imigracji.

W jakim celu holenderski rząd wprowadził te środki?

Minister Faber uściśliła, iż rząd nie zamierza zwiększać liczby personelu w celu wsparcia działań na granicy. Dodajmy, iż liczba państw w Europie ponownie wprowadzających takie kontrole rośnie. Tego typu obostrzenia wprowadziły już Austria, Włochy, Słowenia, Norwegia, Dania, Finlandia i Szwecja, a także Polska.

Zaznaczmy, iż holenderski rząd zdecydował się na wprowadzenie tego typu środków, mimo że w ostatnich miesiącach liczba osób szukających azylu w kraju spada. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej państwa członkowskie mogą ponownie wprowadzić tymczasowe kontrole graniczne tylko w pilnych lub nieprzewidzianych sytuacjach.

Przeczytaj także

Eksplozja w polskim sklepie w Holandii. Przypadek, czy atak na Polaków?

Eksplozja w polskim supermarkecie zaniepokoiła mieszkańców Dronten. Co się stało? Czy celem był bezpośrednio polski market? Kim są sprawcy?

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport