Holendrzy bardziej martwią się imigracją niż przeciętni Europejczycy

Mieszkańcy Holandii są bardziej zaniepokojeni zjawiskiem imigracji niż obywatele innych krajów UE, jak z wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Z czego mogą wynikać lęki Holendrów w tym zakresie?

Około 45% holenderskich respondentów ogólnoeuropejskiego sondażu przeprowadzonego między październikiem a listopadem 2024 roku na zlecenie KE stwierdziło, że najważniejszym wyzwaniem stojącym obecnie przed Unią Europejską jest imigracja. Dla porównania średnia unijna wynosi 28% respondentów.

Tylko Cypryjczycy (ze wskaźnikiem na poziomie 50%) są bardziej zaniepokojeni, od Holendrów tym problemem, jak czytamy na łamach portalu dutchnews.nl.

Co jest najważniejsze dla Holendrów?

Na co jeszcze wskazują badania Eurobarometru w przypadku Holandii? Jak się okazuje, aż 41% respondentów holenderskich wskazało na wojnę na Ukrainie, jako drugą najważniejszą sprawą w skali Wspólnoty. Dla porównania średnia UE sięgnęła 31%. Trzecią z kolei kwestią jest środowisko i zmiana klimatu, przy wskaźniku 35% w Holandii i średniej 15% dla UE

Jak czytamy dalej na łamach dutchnews.nl, podobnie jak w przeszłości, obywatele Holandii uważają mieszkalnictwo za główne zmartwienie na szczeblu krajowym – uzyskano aż 47% takich odpowiedzi od respondentów, w porównaniu ze średnią UE wynoszącą jedynie 13%. Kolejnymi sprawami są imigracja i środowisko.

Holendrzy bardziej ufają UE, niż własnemu rządowi

Podobnie jak ludzie w innych częściach UE, Holendrzy uważają, że zapewnienie pokoju i stabilności politycznej będzie miało największy pozytywny wpływ na ich życie w krótkim okresie czasu (54% w porównaniu do 44% w skali całej UE), a następnie zarządzanie migracją (35% w porównaniu do średniej 27% w krajach UE).

Co ciekawe, badania ankietowe opracowane na zlecenie Komisji Europejskiej ujawnia również, że respondenci z Holandii ufają UE bardziej niż parlamentowi krajowemu (50%) lub swojemu rządowi (34%). Ponadto aż 89% respondentów z Holandii popiera euro, w porównaniu do 74% w całej UE i 81% w strefie euro.

Czym jest Eurobarometr?

Eurobarometr to międzynarodowy projekt regularnego badania opinii publicznej realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej, jak czytamy na łamach Wikipedii. Badania opinii publicznej prowadzone są od 1973 roku przez KE dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Polegają one na analizie specjalnie przygotowanych ankiet, które wypełniane są przez reprezentację każdego państw członkowskich Unii Europejskiej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Atak nożownika w centrum Amsterdamu. Wśród rannych Polak

Co najmniej 5 osób jest rannych. Zdarzenie miało miejsce przed sklepem Dutch Quilts na Nieuwezijds Voorburgwal, w pobliżu placu Dam. Policja zatrzymała sprawcę, jednak motyw ataku nożownika w centrum Amsterdamu pozostaje nieznany. 

Mieszkania na wynajem w Holandii – zmiana na rynku

Patologia na rynku wynajmu nieruchomości w Holandii odstrasza. Dodatkowe regulacje sprawiły, że dotąd dochodowy biznes przyhamował. W efekcie pojawiła się wyprzedaż mieszkań na wynajem w Holandii. Czy złagodzi to kryzys mieszkaniowy?

Ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem to codzienność

W Amsterdamie kryzys mieszkaniowy miesza się z patologią rynku nieruchomości. W efekcie poszukujący mieszkań natrafiają na ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem mieszkań. Niewielu na nie stać.

Pielęgniarka zwolniona za kontrowersyjne prezenty

Pozwała szpital i wygrała. Pielęgniarka zwolniona ze szpitala za kontrowersyjne prezenty pożegnalne wygrała w sądzie. W ramach rekompensaty dostała odprawę i odszkodowanie od szpitala. Czy “fuck off spray” powinien być powodem do zwolnienia?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport