Korzystając z apteki w Eindhoven, będzie można porozmawiać z holograficznym, cyfrowym asystentem. Już od lipca 2024 roku, dzięki nowoczesnej technologii, klienci Stroomz Strijp uzyskają od niego informacje na tematy związane z lekami. Będzie to świetne rozwiązane dla imigrantów mieszkających w Holandii, bo asystent będzie w stanie przemówić w pięciu różnych językach.
Holograficzny asystent będzie w stanie mówić po holendersku, angielsku, hiszpańsku, turecku i arabsku, a w ostatecznie wersji ma korzystać z algorytmów Google Translate do generowania tłumaczenia w dowolnym języku. – Przyjrzeliśmy się tematom rozmów, które podejmują nasi klienci i opracowaliśmy te, które pojawiają się najcześciej – komentuje Pim Poels, kierownik apteki Stroomz.
– Kiedy ludzie są chorzy, są najbardziej bezbronni. Raczej nie mają siły, aby poprawnie wyrażać się w obcym języku. Jeśli możemy pomóc ludziom w taki sposób, to jest to wartość dodana – dodaje Poels.
Holograficzny asystent usprawni pracę apteki
Warto jednocześnie zaznaczyć, iż apteka Stroomz Strijp zlokalizowana w holenderskim Eindhoven jest lokalem całkowicie bezobsługowym, jak podaje portal „I Am Expat”. Nie pracuje tu żadna „analogowa” osoba z krwi i kości.
Warto w tym miejscu dodać, że Eindhoven odnotowało ogromny wzrost liczby ludności w ostatnich latach ze względu na obecność giganta technologicznego ASML w regionie. Obecnie pracownicy aż 189 różnych narodowości mieszkają na tym obszarze. Ich obecność jest bezpośrednio związana z lokalizacją głównej siedziby holenderskiego holdingu ASML, który specjalizuje się w rozwoju i produkcji maszyn do fotolitografii, które są wykorzystywane do produkcji mikroczipów komputerowych.
Cyfrowe rozwiązanie zamiast żywego farmaceuty
Pim Poels zwraca uwagę, że w aptekach (jak i zapewne w wielu innych lokalach usługowych) brakuje rąk do pracy. – Nie mogę znaleźć wystarczającej liczby pracowników, aby utrzymać tę lokalizację – przyznaje. W takich sytuacjach potrzeba bywa matką wynalazku i wydaje się, że wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji oraz technologii cyfrowych może okazać się przydatne.
Czy jednak konsultacja z takim wirtualnym konsultantem może zastąpić rozmowę z doświadczonym i odpowiednio wykształconym farmaceutą? W to już wątpimy…