28-letniemu mężczyźnie, który urodził się w Wielkiej Brytanii i nigdy nie opuścił tego kraju, grozi deportacja do Portugalii. Z tego kraju właśnie pochodzą jego rodzice, którzy przyjechali na Wyspy ponad 30 lat temu. Decyzję o wydaleniu go z UK podjęło Home Office, gdy mężczyzna wszedł w konflikt z prawem.
Dmitry Lima urodził się w Lambeth w południowym Londynie. Nie mówi nawet w języku portugalskim i nigdy nie wyjeżdżał poza Wielką Brytanię. Jednak Home Office wydało w jego spawie nakaz deportacji po tym, jak mężczyzna odbył karę więzienia za przestępstwa narkotykowe i noszenie paralizatora.
Absurdalna decyzja Home Office o deportacji?
28-latek, który nie był wcześniej karany, odwołał się od decyzji Home Office o deportacji. Uzasadnia to tym, że jest Brytyjczykiem i nie składał wniosku o brytyjski paszport, gdyż nie było go stać na opłaty.
– Jestem Brytyjczykiem i nigdy nie opuściłem tego kraju – po prostu nie rozumiem tej sytuacji. (…) Utrata życia, które zbudowałem w Wielkiej Brytanii, byłaby druzgocąca zarówno psychicznie jak i emocjonalnie. Uważam Wielką Brytanię za swój dom, bo tu spędziłem całe swoje życie – powiedział 28-latek.
Zmiany po Brexicie
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi po Brexicie, obywatel UE (lub innej narodowości) podlega deportacji, gdy sprzyja to interesowi publicznemu, jeśli dostał on karę pozbawienia wolności przekraczającą 12 miesięcy.
Wcześniej z kolei obywatele UE mieszkający na Wyspach przez pięć lat, którzy byli skazani za przestępstwo, podlegali deportacji wyłącznie „z ważnych powodów związanych z porządkiem publicznym i bezpieczeństwem”. Natomiast w przypadku osób, które stale przebywały w Wielkiej Brytanii, deportacja była możliwa tylko z „najważniejszych względów bezpieczeństwa publicznego”.
28-letniego Limę skazano pod dwoma zarzutami posiadania (z zamiarem dostarczenia) narkotyku klasy A. A także posiadania zabronionej broni (paralizatora) w sierpniu 2020 r. Za co otrzymał wyrok czterech lat i sześciu miesięcy więzienia. Z czego za kratkami spędził nieco ponad dwa lata. Nakaz deportacji wydano w jego sprawie w 2022 roku. Lima odwołuje się jednak od tej decyzji utrzymując, że jest obywatelem brytyjskim, gdyż jego matka i ojciec ponad 30 lat temu osiedlili się w Wielkiej Brytanii.