Ile wynosi średnia pensja w UK w zależności od wieku?

Na jakie wynagrodzenie pracując w Wielkiej Brytanii, można realnie liczyć? Wszyscy wiemy, ile wynosi najniższa płaca, ale na jaką pensję można liczyć, starając się o zatrudnienie? Poniższy tekst może okazać się pomocny przy odpowiedzi na tak postawione pytanie…

W badaniu przeprowadzonym przez Instant Offices przeanalizowano średnie zarobki w UK w relacji do wieku pracowniku. Rzecz jasna wysokość wynagrodzenia uległa uśrednieniu, a oczywiste jest, że w pewnym branżach czy sektorach zarabia się po prostu więcej. Jednak takie zestawienie może stanowić już pewien punkt odniesienia.

Starając się o pracę, pozostając w procesie rekrutacji, nie zawsze można być pewnym, od jakich kwot zacząć negocjacje płacy. Nie zawsze jest jasne, na jakim pułapie rozpocząć rozmowę na ten temat, niekiedy widełki wynagrodzenia rozstawione są bardzo szeroko. Warto w takiej sytuacji mieć pojęcie mniej więcej o wysokości zarobków w danej grupie wiekowej.

Średnia pensja w UK – na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Jak wynik z ustaleń Instant Offices, na najmniejsze apanaże muszą godzić się osoby najmłodsze, definiowane jako pracownicy w przedziale wiekowym od 18 do 21 lat. W skali roku ich wynagrodzenie średnio wynosi 22 932 funty. Ze znacznym wzrostem mamy z kolei do czynienia w grupie wiekowej 22-29. Osoby w takim wieku przeciętnie mogą liczyć na 30 316 funtów.

Kolejny wzrost zarobków, tym razem do poziomu 37 544 funtów, ma miejsce w przypadku starszych pracowników, których wiek znajduje się w przedziale od 30 do 39 lat. Natomiast szczytowy poziom zarobków przychodzi w momencie, gdy pracownik zacznie 40. rok życia i potencjał finansowy staje się najwyższy. W grupie pracowników 40–49 przeciętna gaża wynosi 40 040 funtów.

Jak zarobki różnią się w zależności od wieku?

Z kolei pensje pracowników w wieku 50–59 lat notują spadek do poziomu 37 804 funty, a więc zarobków bliskich osób w wieku 30-39. Osoby powyżej 60. roku życia średnio zarabiają jeszcze mniej, bo 33 852 funty.

W badaniu przeprowadzonym przez Instant Offices przeanalizowano także, jak średnie wynagrodzenia mogą się różnić w zależności od branży. Sektor finansowy i ubezpieczeniowy odnotowały największy wzrost w latach 2023–2024 – wyniósł on 195,5%.

Na drugim miejscu znalazło się górnictwo i przemysł wydobywczy, które odnotowały wzrost o 10,1%, natomiast transport i gospodarka magazynowa, działalność w zakresie usług administracyjnych i pomocniczych oraz działalność hotelarsko-gastronomiczna wzrosła tylko o 6,3%.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie