Koniec z deportacją imigrantów z UE czekających na status zasiedlenia?

Zauważono duże nadużycie ze strony Home Office, które zabrania imigrantom z UE – wciąż czekającym na decyzję w sprawie statusu zasiedlenia – krótkiego wyjazdu za granicę. Pojawiły się przypadki deportacji z tego powodu, co budzi poważne wątpliwości prawne.

Imigranci z UE, którzy wciąż czekają na decyzję Home Office w sprawie statusu zasiedlenia, mają problemy z krótkim wyjazdem za granicę. Kilku osobom już odmówiono ponownego wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, gdy wracały z wakacji lub odwiedzin u rodziny.

Imigranci z UE czekający na status zasiedlenia żyją w zawieszeniu

Pojawiła się pewna nadzieja dla imigrantów z UE, którzy wciąż czekają na decyzję w sprawie statusu zasiedlenia, ale są unieruchomieni w Wielkiej Brytanii. Po przypadkach odmówienia ponownego wjazdu na Wyspy osobom, które były na wakacjach lub odwiedziły rodzinę za granicą, wszczęto alarm.

Watchdog domaga się pozwolenia dla imigrantów z UE na krótki wyjazd za granicę, nawet jeśli czekają wciąż na przeciągającą się decyzję ze strony Home Office w sprawie statusu zasiedlenia.

Alarm podniesiono po ujawnieniu szeregu przypadków deportacji imigrantów z UE po ich krótkim wyjeździe za granicę. W sytuacji takiej znalazł się między innymi Grek, którego wydalono ze Szkocji w ubiegłym miesiącu.

Mężczyzna musiał opuścić Wielką Brytanię, mimo że nadal czekał na rozpatrzenie wniosku dotyczącego statusu zasiedlenia. Home Office poinformowało go wcześniej, że podjęcie decyzji w jego sprawie może zająć kolejne dwa lata.

Grek podkreślił, że niesprawiedliwe ze strony Home Office jest pozbawienie osób, których prawa rzekomo są chronione, możliwości odwiedzenia rodziny przez lata lub wyjazdu na wakacje.

Mężczyznę zatrzymano na lotnisku w Edynburgu i pomimo okazania przez niego CoA i poinformowania funkcjonariuszy Border Force, że ma pracę i mieszkanie w UK, nakazano jego deportację.

Natomiast w styczniu pewną Hiszpankę deportowano z Wielkiej Brytanii po tym, jak wybrała się na Boże Narodzenie do swojego ojczystego kraju, aby zobaczyć rodzinę.

Obawy dotyczące Home Office

W poniedziałek Independent Monitoring Authority napisało do Home Office o obawach i statusie „certyfikatu aplikacji” (CoA), który wydaje się imigrantom z UE jako dowód na to, że mają prawo przebywać w UK, dopóki ich wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Oświadczenie brzmi: „IMA napisało do Home Office po otrzymaniu informacji, że obywatele posiadający ważny certyfikat aplikacji (CoA) mają problemy na granicy Wielkiej Brytanii. Dotyczy to także odmowy wjazdu do UK lub objęcia ich nakazem wydalenia z kraju”.

IMA stwierdziło, że chociaż CoA „nie potwierdza, że ​​dana osoba ma status imigracyjny w Wielkiej Brytanii w ramach programu EU Settlement Scheme”, może on zostać wykorzystany jako dowód tymczasowej ochrony jej praw. W czasie gdy jej wniosek lub administracyjne rozpatrzenie negatywnej decyzji są w toku.

Teksty tygodnia

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie