Wskaźnik inflacji w Holandii w 2025 roku spadła do poziomu 3,3 proc. w skali rok do roku, jak wynika z szybkiego szacunku Centraal Bureau voor de Statistiek. Koszty życia w zeszły miesiącu zmniejszyły się w porównaniu ze stopą inflacji w ostatnim miesiącu roku 2024. W grudniu wyniosła ona 4,1 proc.
Tempo wzrostu cen w Holandii na początku 2025 roku wyhamowało. W skali miesiąc do miesiąca spadek wyniósł 0,3 punktu procentowego. Oznacza to, że inflacja w „Kraju tulipanów” powróciła do poziomu z czerwca ubiegłego roku.
Co przyczynia się do wzrostu cen w Holandii?
W zeszłym miesiącu inflacja była spowodowana głównie przez zmiany cen żywności, napojów i tytoniu. W styczniu wzrosły one o 7 proc., po wzroście o 6,7 proc., który miał miejsce w grudniu. Z kolei ceny w sektorze usług wzrosły o 4,4 procent (miesiąc wcześnie wyniósł on 5,8 proc.), a koszty związane z energię zmniejszyły się o 1,4 procent, gdy w grudniu wzrosły o 1,5 procent.
Dodajmy, iż powyższe dane oparte są na szybkim odczycie CBS. Został on sporządzony na niepełnych danych. Ostateczny raport dotyczący inflacji za styczeń zostanie opublikowany 13 lutego. Warto w tym miejscu dodać, że inflacja w strefie euro przyspiesza. Obecnie notujemy najwyższy odczyt w tym zakresie od lipca 2024.
Według wstępnych szacunków Eurostatu inflacja w styczniu 2025 sięgnęła 2,5 proc. w ujęciu rocznym. Dodajmy, iż w grudniu 2024 wynosiła ona 2,4 proc. Ekonomiści spodziewali się, że tempo wzrostu cen utrzyma się na takim samym poziomie.
Dane o inflacji w Holandii
Warto w tym miejscu nadmienić, iż pomiar wzrostu cen towarów i usług, dokonywany przez holenderskie CBS przyjmuje nieco inną metodologię, niż Eurostat, który mierzy poziom inflacji w krajach należących do UE. W ramach Wspólnoty przyjęto ujednoliconą miarę EU Harmonised Index of Consumer Prices. Stopa HICP w Holandii w styczniu 2025 roku wyniosła 2,9 proc. w styczniu w porównaniu z 3,9 proc. w grudniu 2024.
Główną różnicą między indeksem CPI a HICP w przypadku Holandii jest to, że HICP, w przeciwieństwie do CPI, nie bierze pod uwagę kosztów utrzymania we własnym domu. W CPI koszty te są obliczane na podstawie zmian w zakresie wysokości czynszu za mieszkania.