Inflacja w Wielkiej Brytanii w skali rocznej w sierpniu 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.
Jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez Office for National Statistics, indeks CPI, będący wskaźnikiem cen towarów i usług konsumenckich, który w UK jest przyjętą miarą inflacji, w okresie od sierpnia 2023 do sierpnia 2024 wyniósł 2,2%.
Trzeba jednak dodać, że inflacja bazowa (uproszczona miara prezentująca kształtowanie się inflacji po wyłączeniu zmian uznawanych za pozostające poza oddziaływaniem polityki pieniężnej) zwiększyła się z 3,3% do 3,6%.
Dane o inflacji za sierpień 2024
Grant Fitzner, główny ekonomista ONS, powiedział, że inflacja „utrzymywała się na stałym poziomie” w sierpniu, ponieważ „różne wahania cen wzajemnie się kompensowały”. – Główne zmiany dotyczyły cen biletów lotniczych, w szczególności do europejskich destynacji, które wykazały duży miesięczny wzrost po spadku w tym samym okresie w zeszłym roku – komentuje Fitzner, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.
– Zostało to jednak zniwelowane przez niższe ceny na stacjach benzynowych, a także spadające ceny w restauracjach i hotelach. Ponadto ceny alkoholu w sklepach nieznacznie spadły w tym miesiącu, ale wzrosły w tym samym czasie w zeszłym roku – jak zaznacza ekonomista ONS.
Warto osobny akapit poświęcić właśnie wzrostowi cen biletów lotniczych, który sięgnął horrendalnych 22% w sierpniu 2024 roku. Dla porównania, w okresie wakacyjnym w zeszłym roku, między lipcem a sierpniem 2023, odnotowano również wzrost, tyle że na znacznie niższym poziomie, sięgającym 2,1%. Oczywiste jest, iż ceny biletów lotniczych zwykle rosną latem, ale w tym roku mamy do czynienia z historycznym skokiem ich wysokości, najwyższym od 2001 roku.
Jak kształtują się ceny w Wielkiej Brytanii?
Widać już wyraźnie, że wzrost cen w 2024 roku nie jest tak dynamiczny, jak był jeszcze w 2023 i 2022. Przypomnijmy, w inflacja osiągnęła szczyt na poziomie 11,1% w październiku 2022 roku. Zaczęła rosnąć w 2021, głównie z powodu wyższych kosztów energii i żywności. Popyt na energię wzrósł po pandemii Covid-19, a następnie został zaostrzony przez rosyjską inwazję na Ukrainę.
Bank Anglii spodziewa się, że inflacja wzrośnie do około 2,75% w drugiej połowie tego roku. Z kolei w nieco dłuższej perspektywie, według prognoz ekonomistów inflacja spadnie do 1,7% w 2026 r., a następnie do 1,5% w 2027 roku.