piątek, 20 września, 2024

Jak nie wydać za wiele na świąteczne prezenty i zaoszczędzić pieniądze?

Święta Bożego Narodzenia należą oficjalnie do najbardziej radosnego czasu w roku. Niestety w kontekście kryzysu związanego z kosztami życia, świąteczne prezenty są nie lada wydatkiem.

W tym roku nie będziemy rozrzutni kupując świąteczne prezenty. Z badań przeprowadzonych przez Deloitte wynika, że tylko 7 proc. z nas zamierza w okresie świątecznym wydać więcej za sprawą dobrego planowania. Jednak 29 proc. badanych zamierza wydać mniej (jest to spadek z 39 proc. w 2022 roku).

Świąteczne prezenty będą skromniejsze

Oliver Vernon-Harcourt, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w Deloitte, powiedział:

– Długoterminowy wpływ kryzysu kosztów życia ograniczył siłę nabywczą konsumentów. Wydaje się jednak, że konsumenci nadal są skłonni wydawać więcej w okresie Świąt Bożego Narodzenia, traktując je priorytetowo nad innymi wydatkami.

Nie zmienia to jednak faktu, że w tym roku planujemy być bardziej oszczędni niż w latach poprzednich i nasze świąteczne prezenty będą przez to skromniejsze. Zgodnie z danymi YouGov średnie wydatki na Boże Narodzenie w 2022 roku w grudniu wyniosły 642 funty. Warto wspomnieć, że w grudniu właśnie wydajemy około 30 proc. więcej niż w innych miesiącach w roku.

Z danych TopCashback wynika, że połowa mieszkańców Wysp ogranicza w tym roku swoje wydatki średnio o 280 funtów na osobę.

Sposoby na oszczędzanie

Niezależnie od tego, jaką mamy strategię na sezon świąteczny, kilka rad dotyczących oszczędzania może okazać się dla nas przydatnych. Oto one:

Planuj, zanim wydasz pieniądze

Planowanie swoich wydatków nie tylko pomaga nam w zmniejszeniu wydawania pieniędzy, ale daje również komfort psychiczny. Dzięki świadomości tego, co potrzebujemy i ile to kosztuje, jesteśmy w stanie zmniejszyć swoją frustrację.

Przy planowaniu wydatków warto wziąć pod uwagę fakt, że wiele rzeczy jest obecnie droższych niż w ubiegłym roku. Zaleca się podzielenie swojego planu na to, jaką kwotę przeznaczymy na prezenty, jedzenie, napoje, wypoczynek i rozrywkę – oprócz zwykłych codziennych kosztów.

Monitoruj swoje wydatki

Gdy już zaplanujesz swój budżet, w następnej kolejności musisz skupić się na śledzeniu swoich wydatków. Dzięki temu masz większą kontrolę nad tym, ile wydajesz. Możesz w tym celu skorzystać ze zwykłej kartki papieru, z Exela, czy aplikacji na telefonie.

Zrób prezenty rodzinne

Jeśli masz dużo osób do obdarowania, zawsze możesz zdecydować się na zrobienie prezentów rodzinnych. W ten sposób zamiast kupować pojedyncze prezenty, obdarujesz całą grupę czymś pomysłowym.

Unikaj opcji „kup teraz, zapłać później”

Mimo że opcja ta jest kusząca, lepiej jej unikać. Prowadzi ona do wydawania pieniędzy, których nie mamy, co w jeszcze większym stopniu obciąża nasz budżet. Mamy wtedy również mniejszą kontrolę nad tym, ile wydajemy.

Zwracaj uwagę na koszt dostawy

Aby nie generować dodatkowych wydatków, warto również zwrócić większą uwagę na koszt dostawy zamówionych online produktów. W przypadku, gdy dużo kupujemy np. na Amazonie, możemy zapisać się na 30-dniową wersję próbną, aby otrzymać darmową wysyłkę. Należy pamiętać tylko, aby anulować ją przed upływem 30 dni.

Zamiast pożyczać, sprawdź, gdzie możesz zaoszczędzić

Jeśli zależy nam na stabilnym stanie naszych finansów, powinniśmy unikać pożyczania pieniędzy. Gdyż pożyczając wydajemy tak naprawdę więcej i nie jest to rozsądne. Jak już wspomnieliśmy, wydajemy wtedy pieniądze, których nie posiadamy.

Nie trać głowy na wyprzedażach

Okres świąteczny to również czas wyprzedaży. Warto jednak pamiętać, aby korzystając z wszelkich okazji i promocji, nie kupować rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Często również bywa tak, że ulegając gorączce zakupów, kupujemy za dużo. Na wagę złota zatem w tym czasie będzie samokontrola. Dlatego też specjaliści radzą, aby opanować w czasie zakupów emocje i zacząć przeliczać, a także włączyć zdrowy rozsądek. Dzięki temu uchronimy się od zbędnych wydatków i wynikających z nich wyrzutów sumienia, a także oszczędzimy nasze portfele.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?