Jak sieci supermarketów dbają o czystość w sklepach? Ten ranking Cię zaskoczy

Jakie masz wrażenia odnośnie czystości, gdy robisz zakupy w sklepach popularnych sieci supermarketów? Czy chodzenie między alejkami i wybieranie produktów spożywczych to przyjemność, czy raczej niezbyt miłe doświadczenie, które najlepiej jest mieć szybko za sobą?

Czy supermarkety dbają o czystość w swoich sklepach?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez BritSuperstore pokazuje, jak klienci generalnie oceniają czystość w sklepach popularnych sieci supermarketów w UK. Pod lupę trafiły tysiące sklepów takich sieci jak m.in. Aldi, Lidl, Iceland czy M&S, a klienci przyznawali poszczególnym placówkom oceny od jeden do pięć. Za bardzo niski poziom higieny w sklepach należał się jeden punkt, a za nienaganną czystość – pięć punktów.

Najsłabiej w rankingu (choć wcale nie źle) wypadła sieć Iceland, która uzyskała 4,89 gwiazdek na pięć. Z kolei za najczystsze sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii uznane zostały ex æquo Aldi i M&S, osiągając 4,99 na pięć gwiazdek. Przypomnijmy przy tym, że niemiecki dyskont wygrał też w 2023 r. w rankingu Which? w kategorii na najtańszy supermarket.

Drugie miejsce na podium pod względem czystości zajął supermarket Sainsbury’s, z 4,95 gwiazdkami na pięć. Natomiast na miejscu trzecim uplasowało się Tesco, z wynikiem 4,93 na pięć gwiazdek. Wreszcie tuż poza podium uplasował się niemiecki dyskont Lidl, z rezultatem 4,9 gwiazdek na pięć.

Zakupy w supermarketach – na co powinniśmy zwracać uwagę?

Badanie dotyczące czystości w supermarketach wykazało, że sieci bardzo dbają o higienę w swoich sklepach. Choć oczywiście, jak wszędzie, zdarzają się w tym względzie tzw. czarne owce. Richard Price z BritSuperstore zaleca, by klienci przyglądali się w trakcie zakupów, czy w sklepach są czyste podłogi i półki. Jeśli nie, to to może wskazywać na poważniejszy problem, jakim jest niestosowanie odpowiednich praktyk dotyczących BHP w sklepach.

W trakcie zakupów należy też weryfikować, czy odpowiednio przetrzymywane są w sklepach poszczególne produkty. – Sprawdźcie, czy produkty są prawidłowo przechowywane. Mięso, ryby i inne produkty łatwo psujące się należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Jeśli żywność nie jest prawidłowo przechowywana, to oznacza to, że w sklepie obowiązują złe praktyki higieniczne – wskazuje Price. I dodaje: – Sprawdźcie, czy produkt ma dobrą datę ważności. I uważajcie na uszkodzone lub podarte opakowania, ponieważ to może zwiększyć ryzyko skażenia. Niektóre produkty, np. słoiki z sosami, posiadają plomby. Jeśli plomba zostanie naruszona, powiedzcie o tym pracownikowi i znajdźcie nowy produkt z nienaruszoną plombą. Pamiętajcie o dokładnym sprawdzaniu stanu mięsa i owoców morza. Powinny wyglądać na świeże. A całe opakowania powinny być w stanie nienaruszonym. Uważajcie na przebarwienia, nieprzyjemny zapach lub wyciekające płyny. Te oznaczają, że produktów nie należy kupować.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Ceny czekoladowych jajek odstraszają

W tym roku Egg Hunt będzie droższe niż kiedykolwiek. Z wielu miejsc płyną informacje od zaniepokojonych konsumentów. Ceny czekoladowych jajek odstraszają. Jak drogie będą Święta Wielkanocne w tym roku?

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

W lutym 2025 inflacja w UK spadła

Indeks CPI (czyli wskaźnik cen konsumpcyjnych w UK), który stanowi oficjalną miarę inflacji, w lutym 2025 roku wyniósł 2,8 proc w skali rocznej. W porównaniu ze styczniem 2025 odnotowano spadek o 0,2 proc.

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie