czwartek, 19 września, 2024

Jak sieci supermarketów dbają o czystość w sklepach? Ten ranking Cię zaskoczy

Jakie masz wrażenia odnośnie czystości, gdy robisz zakupy w sklepach popularnych sieci supermarketów? Czy chodzenie między alejkami i wybieranie produktów spożywczych to przyjemność, czy raczej niezbyt miłe doświadczenie, które najlepiej jest mieć szybko za sobą?

Czy supermarkety dbają o czystość w swoich sklepach?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez BritSuperstore pokazuje, jak klienci generalnie oceniają czystość w sklepach popularnych sieci supermarketów w UK. Pod lupę trafiły tysiące sklepów takich sieci jak m.in. Aldi, Lidl, Iceland czy M&S, a klienci przyznawali poszczególnym placówkom oceny od jeden do pięć. Za bardzo niski poziom higieny w sklepach należał się jeden punkt, a za nienaganną czystość – pięć punktów.

Najsłabiej w rankingu (choć wcale nie źle) wypadła sieć Iceland, która uzyskała 4,89 gwiazdek na pięć. Z kolei za najczystsze sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii uznane zostały ex æquo Aldi i M&S, osiągając 4,99 na pięć gwiazdek. Przypomnijmy przy tym, że niemiecki dyskont wygrał też w 2023 r. w rankingu Which? w kategorii na najtańszy supermarket.

Drugie miejsce na podium pod względem czystości zajął supermarket Sainsbury’s, z 4,95 gwiazdkami na pięć. Natomiast na miejscu trzecim uplasowało się Tesco, z wynikiem 4,93 na pięć gwiazdek. Wreszcie tuż poza podium uplasował się niemiecki dyskont Lidl, z rezultatem 4,9 gwiazdek na pięć.

Zakupy w supermarketach – na co powinniśmy zwracać uwagę?

Badanie dotyczące czystości w supermarketach wykazało, że sieci bardzo dbają o higienę w swoich sklepach. Choć oczywiście, jak wszędzie, zdarzają się w tym względzie tzw. czarne owce. Richard Price z BritSuperstore zaleca, by klienci przyglądali się w trakcie zakupów, czy w sklepach są czyste podłogi i półki. Jeśli nie, to to może wskazywać na poważniejszy problem, jakim jest niestosowanie odpowiednich praktyk dotyczących BHP w sklepach.

W trakcie zakupów należy też weryfikować, czy odpowiednio przetrzymywane są w sklepach poszczególne produkty. – Sprawdźcie, czy produkty są prawidłowo przechowywane. Mięso, ryby i inne produkty łatwo psujące się należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Jeśli żywność nie jest prawidłowo przechowywana, to oznacza to, że w sklepie obowiązują złe praktyki higieniczne – wskazuje Price. I dodaje: – Sprawdźcie, czy produkt ma dobrą datę ważności. I uważajcie na uszkodzone lub podarte opakowania, ponieważ to może zwiększyć ryzyko skażenia. Niektóre produkty, np. słoiki z sosami, posiadają plomby. Jeśli plomba zostanie naruszona, powiedzcie o tym pracownikowi i znajdźcie nowy produkt z nienaruszoną plombą. Pamiętajcie o dokładnym sprawdzaniu stanu mięsa i owoców morza. Powinny wyglądać na świeże. A całe opakowania powinny być w stanie nienaruszonym. Uważajcie na przebarwienia, nieprzyjemny zapach lub wyciekające płyny. Te oznaczają, że produktów nie należy kupować.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?