Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Migranci, zarówno ci, którzy dopiero przyjechali do Holandii, jak i ci, którzy mieszkają tam od dłuższego czasu, mogą zakładać konta bankowe, pod warunkiem, że posiadają odpowiednie dokumenty.

Gdzie założyć konto bankowe w Holandii?

W Holandii działa wiele banków, w tym popularne jak ING, Rabobank, ABN AMRO czy Bunq. Warto porównać oferty różnych banków, ponieważ różnią się one opłatami za prowadzenie konta, dostępnymi usługami oraz obsługą w języku angielskim. Większość banków pobiera opłatę za prowadzenie konta, dlatego dobrą alternatywą może być internetowy bank Wise. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę język w jakim bank oferuje bankowość online czy też aplikację na telefon komórkowy. Jeśli nie znamy holenderskiego, warto wybrać bank z anglojęzyczną wersją.

Największe banki w Holandii

  • ABN AMRO (w języku angielskim)
  • ING (w języku angielskim)
  • Rabobank
  • SNS Bank
  • ASN Bank
  • Triodos

Banki cyfrowe / mobilne

  • N26
  • Wise
  • bunq 

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta?

Wymagane dokumenty różnią się pomiędzy bankami, jednak w większości będziemy potrzebowali dokumentów z poniższej listy. W bankach na liście wymaganych dokumentów bardzo często pojawia się ”residence permit” jednak pamiętajmy, że nie dotyczy to osób z UE.

Dokumenty wymagane przy zakładaniu konta:

  • Dowód tożsamości: Paszport lub dowód osobisty z kraju UE.
  • Numer BSN (Burgerservicenummer): Numer identyfikacyjny, który jest niezbędny do załatwiania spraw urzędowych w Holandii, w tym otwarcia konta bankowego.
  • Adres zamieszkania w Holandii: Banki wymagają dowodu, że mieszkasz w Holandii, np. poprzez przedstawienie umowy najmu lub rachunku za media.
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu lub studiach: Niektóre banki mogą wymagać dowodu na to, że pracujesz lub studiujesz w Holandii.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Konto bankowe można założyć zarówno w oddziale banku, jak i online (w zależności od banku). W niektórych przypadkach, zwłaszcza dla osób, które dopiero przyjechały, wizyta w oddziale może być wymagana w celu potwierdzenia tożsamosci. 

Bankowość internetowa w Holandii po angielsku?

Bankowość internetowa w Holandii jest wygodna, bezpieczna i umożliwia wykonywanie prawie wszystkich transakcji, które można wykonać osobiście. Należy pamiętać, że niektóre banki w Holandii oferują usługi internetowe tylko w języku holenderskim.

iDEAL – co to jest?

iDEAL to popularny system płatności online w Holandii, który umożliwia natychmiastowe przelewy z konta bankowego. Jest to jeden z najczęściej używanych metod płatności w holenderskich sklepach internetowych i aplikacjach, podobny do polskiego systemu Przelewy24.

System działa bezpośrednio z kontem bankowym, co oznacza, że nie ma potrzeby posiadania karty kredytowej ani tworzenia dodatkowych kont. Główne cechy iDEAL:

  • Bezpieczeństwo: Transakcje są realizowane bezpośrednio w bankowości internetowej użytkownika, co sprawia, że są bardzo bezpieczne.
  • Szybkość: Przelewy są natychmiastowe, a odbiorca natychmiast otrzymuje potwierdzenie.
  • Powszechność: Większość holenderskich banków wspiera iDEAL, co sprawia, że jest on szeroko akceptowany w kraju.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Mural w Holandii uznany za najpiękniejszy na świecie

Echoes of Harmony to 20-metrowy mural w Holandii, który uznano za najpiękniejszy na świecie pod względem wpływu społecznego.

W Holandii brakuje pracowników. Luki wypełniają imigranci

Imigranci są dużą pomocą dla holenderskich firm, które narzekają na brak pracowników. Niedobory siły roboczej widoczne są w wielu sektorach.

Skuty w kajdanki Polak pobity przez Holendrów

Po tym, jak interweniowała policja i nasz rodak został skuty kajdankami, napastnicy wymierzyli mu jeszcze kilka ciosów.

W 2024 holenderski PKB wzrósł, a bezrobocie było na stabilnym poziomie

PKB Holandii rósł w czwartym kwartale bardziej niż gospodarki jej głównych partnerów handlowych i innych krajów UE.

Polak stracił prawo jazdy za prędkość

Pośpiech bywa zgubny. Przekonał się o tym Polak, który stracił prawo jazdy za prędkość. Przekroczył ją ponad dwukrotnie. Holenderska policja nie mogła przejść obojętnie obok szarżującego kierowcy.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport