Podsumowanie zmian w restrykcjach w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Zobacz zestawienie

Fot. Getty

Jakie zasady lockdownu obowiązują obecnie w każdej z czterech części Zjednoczonego Królestwa? Które restrykcje zostały właśnie zniesione lub będą wycofane w najbliższym czasie w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej? Oto podsumowanie.

W czwartek 24 lutego 2022 w Anglii wprowadzono rewolucyjne zmiany w zasadach covidowych. Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na koronawirusa, nie muszą już poddawać się samoizolacji. Ogłoszono także szereg innych zmian. A jak sytuacja wygląda w pozostałych częściach UK – Walii, Szkocji i Irlandii Północnej?

 

Restrykcje w Szkocji

Premier Nicola Sturgeon zapowiedziała, że jeszcze w lutym w Szkocji dojdzie do złagodzenia restrykcji, a dalsze luzowanie lockdownu nastąpi w marcu.

Od 28 lutego zmiany zasad będą następujące:

  • wycofanie paszportów covidowych – choć poszczególne firmy i instytucje będą miały prawo pozostać przy wymogu certyfikatów
  • koniec obowiązkowych maseczek podczas lekcji dla uczniów szkół średnich.

Z kolei od 21 marca zmiany w Szkocji będą następujące:

  • koniec obowiązkowych maseczek w transporcie publicznym i zamknietych przestrzeniach publicznych – choć rząd nadal będzie zalecał noszenie maseczek
  • firmy i instytucje (np. restauracje, banki itp.) nie będą już musiały przestrzegać surowych zasad sanitarnych w swoich pomieszczeniach
  • miejsca świadczące usługi (np. restauracje) nie będą już musiały zbierać danych odwiedzających ich klientów.

Co ważne, premier Szkocji stwierdziła, że na razie – w przeciwieństwie do Anglii – Szkocja nie planuje zniesienia obowiązkowej izolacji dla osób z pozytywnym wynikiem testu. W marcu mają się jednak pojawić nowe zrewidowane plany szkockiego rządu.

Restrykcje w Walii

W Walii trwa stopniowe wycofywanie restrykcji. Mimo wszystko w mocy pozostaną niektóre środki bezpieczeństwa, takie jak:

  • obowiązkowe maseczki w szkołach, sklepach, szpitalach i transporcie publicznym
  • testy uczniów szkół średnich (trzy razy w tygodniu).

Restrykcje w Irlandii Północnej

W Irlandii Północnej w ostatnim czasie wycofano następujące restrykcje:

  • paszporty covidowe w klubach nocnych
  • obowiązkowe maseczki (choć w mocy pozostały wyjątki dotyczące niektórych miejsc publiczych)
  • śledzenie kontaktów
  • limit 30 osób w przypadku spotkań w prywatnych pomieszczeniach zamkniętych.

Restrykcje w Anglii

Angielskie władze ogłosiły niedawno plan „życia z covidem”, zakładający stopniowe powracanie do normalności i traktowanie covidu podobnie do takich chorób, jak na przykład grypa. Zgodnie z tym planem, znoszenie restrykcji w Anglii przebiega następująco.

Od 21 lutego w większości placówek edukacyjnych uczniowie oraz pracownicy nie muszą już wykonywać testów dwa razy w tygodniu w przypadku braku objawów

Od 24 lutego:

  • osoby chorujące na covid nie muszą już poddawać się samoizolacji – choć rządowe zalecenie zachęca do pozostania w domu i unikania kontaktów przez pięć dni od momentu pozytywnego wyniku testu
  • wycofany zostaje zasiłek 500 funtów dla osób na samoizolacji
  • koniec rutynowego śledzenia kontaktów osób zakażonych
  • wycofano zalecenie samoizolacji lub codziennego wykonywania testów dla kontaktów osób zakażonych
  • pracownicy nie mają już obowiązku informowania pracodawcy o konieczności poddania się samoizolacji.

Od 1 kwietnia:

  • koniec bezpłatnych testów na covid dla większości mieszkańców
  • koniec zalecenia dotyczącego stosowania paszportów covidowych – wyjątkiem pozostaną podróże zagraniczne
  • pracodawcy nie będą już musieli szacować ryzyka covidowego w miejscach pracy i przygotowywać związanych z tym planów bezpieczeństwa.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie