piątek, 20 września, 2024

Karty lojalnościowe w supermarketach to fikcja? Promocje są dostępne także bez nich

Czy posiadacze kart lojalnościowych w dużych supermarketach rzeczywiście korzystają z atrakcyjnych promocji? Odpowiedź brzmi – tak – ale okazuje się, że cena wielu produktów i tak bywa znacząco obniżana dla wszystkich konsumentów. Niezależnie od tego, czy są oni członkami programów lojalnościowych, czy nie.

Karty lojalnościowe nie takie fajne, „jak je malują”

Organizacja konsumencka Which? przyjrzała się wybranym 141 produktom w supermarketach Tesco i Sainsbury’s na przestrzeni sześciu miesięcy. Eksperci sprawdzili, jak kształtowały się ich ceny i czy posiadacze kart lojalnościowych Clubcard lub Nectar rzeczywiście korzystali w związku z tym z niższych cen. Which? odkryło, że 29 proc. artykułów tańszych „wyłącznie” dla członków programów lojalnościowych, było przez długi czas dostępnych także i dla pozostałych klientów w takiej samej lub niższej cenie.

Jednym z przykładów jest sos Heinz Salad Cream (605 g) w Tesco, który z kartą Clubcard kosztował 3,50 funta, a bez tej karty – 3,90 funta. Jednak eksperci odkryli, że przez wiele tygodni sos ten dostępny był dla wszystkich w cenie 2,99 funta. W regularnej cenie Heinz Salad Cream dostępny był przez zaledwie 25 z badanych 183 dni. Podobnie było też z kawą rozpuszczalną Nescafé Gold Blend (200 g) w Sainsbury’s, dostępną z kartą Nectar za 6 funtów. Regularna cena tego produktu wynosiła 8,10 funta, ale okazuje się, że przez pewien czas słoik tej kawy dostępny był za 6 funtów także dla pozostałych klientów Sainsbury’s.

Badacze nie wzięli pod uwagę inflacji?

Supermarkety Sainsbury’s i Tesco od razu zarzuciły Which?, że podczas analizy cen organizacja nie wzięła pod uwagę inflacji. Obie sieci potwierdziły także, że przestrzegają standardów handlowych dotyczących promocji. Ale Which? zgłosiło się z wynikami swojego badania do Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (ang. Competition and Markets Authority, CMA), prosząc organ o sprawdzenie, czy supermarkety nie podnoszą aby swoich „regularnych” cen tak, aby klienci programów lojalnościowych czuli, że otrzymują znaczącą zniżkę.

Badacze Which? wyrazili dodatkowo obawę, że nie wszyscy klienci mogli w ogóle zarejestrować się do programów lojalnościowych. A to ze względu na ograniczenia związane z wiekiem i adresem, a to z uwagi na wymagania cyfrowe.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Polska czy UK — w którym kraju bardziej odczuwa się kryzys kosztów utrzymania?

Podwyżki zasiłków będą mniejsze niż się spodziewano

Matka z siedmiorgiem dzieci dostała zapleśniałe mieszkanie socjalne

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?