piątek, 20 września, 2024

„Kłamca” o „umiejętnościach clowna”. Rodziny zmarłych na Covid-19 nie mają litości dla Borisa Johnsona

Trwa drugi dzień przesłuchania Borisa Johnsona ws. procesu decyzyjnego i zarządzania politycznego w trakcie pandemii Covid-19. Zgromadzone przed Dorland House w zachodnim Londynie rodziny ofiar pandemii nie mają dla byłego premiera litości. To „kłamca” o „umiejętnościach clowna”, „niedbały, nieostrożny i chaotyczny” – mówią.

Boris Johnson odpowiada na pytania śledczych ws. pandemii Covid-19

Drugi dzień przesłuchań Borisa Johnsona w tzw. module drugim dotyczącym procesu decyzyjnego i zarządzania politycznego w trakcie pandemii Covid-19 przyniósł kolejne rewelacje. Były premier stanowczo zaprzeczył twierdzeniom, jakoby chciał, aby wirus „przeorał” kraj w szczytowym momencie pandemii. I aby to starzy ludzie „wzięli na siebie” ciężar pandemii. Ponoć właśnie taki polityczny leseferyzm Boris Johnson zaprezentował jesienią 2020 r. Sir Patrickowi Vallance’owi, byłemu głównemu doradcy naukowemu. Były premier przyznał jednak, że używał na oficjalnych spotkaniach niewybrednego języka. A także że mówił, że trzeba „pozwolić na piętrzenie się stosów ciał”.

– Musiałem to robić. Musiałem kwestionować konsensus na spotkaniach. Zrozumcie, że na tych spotkaniach większość stanowili bardzo, bardzo utalentowani, błyskotliwi eksperci ds. zdrowia publicznego. A także urzędnicy służby cywilnej i tak dalej, naukowcy. A ja byłem tam jedynym laikiem – bronił się pokrętnie Johnson w ogniu pytań o swoje dwuznaczne reakcje i wypowiedzi.

Afera Partygate – Boris Johnson żałuje

Co ciekawe, Boris Johnson, zapytany o imprezy organizowane przy Downing Street podczas lockdownów powiedział, że łamanie zasad leżało mu na sercu. – Z perspektywy czasu wszyscy powinniśmy byli powiedzieć ludziom, aby zastanowili się nad swoim zachowaniem. (…) Myślę, że mogliśmy zrobić więcej. Mogliśmy nalegać, by [politycy i urzędnicy] myśleli o tym, jak ich zachowanie będzie postrzegane przez innych. Wielokrotnie podkreślałem tę kwestię w związku z różnymi dochodzeniami, które już przeprowadzono w tej sprawie. Powinniśmy byli pomyśleć o tym, jak to wygląda. Że jedni ludzie przebywają w ogrodzie, gdy innym ludziom do ogrodów wychodzić nie było wolno. Choć tutaj ogród był wykorzystywany jako miejsce pracy – tłumaczył Johnson.

Rodziny ofiar Covid-19 nie mogą wybaczyć Borisowi Johnsonowi złego zarządzania pandemią

Zeznania składane przez Borisa Johnsona przed komisją w Dorland House nie przekonują rodzin ofiar pandemii. – [Johnson] twierdzi, że jego rząd ocalił tysiące istnień ludzkich. Dla wielu ludzi to jest jednak groteskowe wypaczenie prawdy – mówi Aamer Anwar, radca prawny, który reprezentuje pogrążone w żałobie rodziny ze Szkocji. A wtóruje mu Lobby Akinnola z Covid-19 Bereaved Families for Justice. Rzeczniczka organizacji mówi, że dowody ujawniane w trakcie dochodzenia na temat pierwszych tygodni pandemii są „gorsze niż to, czego pogrążone w żałobie rodziny obawiały się w tamtym czasie”. – Wówczas często nas krytykowano za nieuczciwe podejście do rządu. Gdy zgłaszaliśmy wątpliwości. Teraz jest jasne, że nie byliśmy wystarczająco krytyczni. Johnson może próbować się przechwalać i usprawiedliwiać swoje decyzje. Ale dowody są niezaprzeczalne. Wszyscy w kraju są w jakiś sposób zawiedzeni sposobem, w jaki Johnson zarządzał Covid-19 – zaznacza Akinnola.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?