Komisja Europejska pozywa Wielką Brytanię w sprawie praw obywateli UE

Według Komisji Europejskiej brytyjski rząd nie wywiązał się ze swojego obowiązku wynikającego z umowy brexitowej dotyczącego ochrony praw obywateli UE.

Komisja Europejska skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzeknie, czy faktycznie doszło do naruszenia warunków umowy brexitowej. Szczególnie w przypadku ochrony praw obywateli UE i swobodnego przepływu osób.

Brytyjska ochrona praw obywateli UE zawiodła?

Komisja Europejska ogłosiła, że kieruje sprawę przeciwko brytyjskiemu rządowi do Trybunału Sprawiedliwości UE. Za domniemane zaniechanie ochrony praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii pod koniec 2020 roku.

Według oceny Komisji Europejskiej w implementacji warunków umowy brexitowej nastąpiło ze strony Wielkiej Brytanii „kilka niedociągnięć”. I nadal wpływają one na obywateli UE na Wyspach.

Wspomniane „niedociągnięcia” dotyczą m.in. sytuacji, w której pojawiły się przypadki obywateli UE, którym odmówiono wjazdu do Wielkiej Brytanii. Lub gdy nałożono na nich nakaz deportacji, gdy wrócili do UK z wakacji lub odwiedzin u rodziny za granicą.

Wątpliwości dotyczące „certyfikatu wniosku”

Jeszcze w listopadzie brytyjska organizacja Independent Monitoring Authority napisała do Home Office w sprawie tzw. „certyfikatu wniosku”. Ma on służyć imigrantom z UE jako dowód, że mają prawo przebywać w UK, gdy rozpatrywany jest jeszcze ich wniosek o status zasiedlenia.

Certyfikat ten jest istotnym dokumentem, gdyż bez niego osoby te nie mogą okazać swojego prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii na czas rozpatrywania ich aplikacji o status zasiedlenia przez Home Office.

Dokument ten jest nie tylko niezbędny do okazania pracodawcom, właścicielom wynajmowanych nieruchomości, czy w służbie zdrowia, ale także na przykład na lotnisku, gdy osoby te wracają z wakacji lub pobytu u rodziny do Wielkiej Brytanii.

W odpowiedzi na decyzję Komisji Europejskiej, rzecznik brytyjskiego rządu powiedział:

– Sprawy te dotyczą kwestii z czasów, gdy Wielka Brytania była państwem członkowskim UE, oraz okresu przejściowego. Nie będziemy dalej komentować postępowań prawnych.

Unia Europejska nie dopuszcza jednak bagatelizacji wspomnianych spraw. I podkreśla, że do jakichkolwiek nowych umów z UK przystąpi dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania wykaże „pełną i wierną implementację” już istniejących.

Rzuca to cień na próby obecnego premiera dotyczące wypracowania lepszych stosunków z Unią Europejską. Niedawno zarówno kanclerz skarbu, Rachel Reeves jak i minister spraw zagranicznych, David Lammy spotkali się z osobami pełniącymi podobne funkcje w UE. Chociaż szczegółowe rozmowy na temat nowych umów jeszcze się nie rozpoczęły.

Teksty tygodnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie