Łączenie rodzin w UK a rodzeństwo. Czy brat lub siostra mogą starać się o status zasiedlenia?

Wielu Polaków mieszkających na Wyspach tęskni za swoją rodziną. O ile jednak mogą sprowadzić do UK dzieci, rodziców i małżonków, to sytuacja komplikuje się już z rodzeństwem. Są jednak sytuacje, w których sprowadzenie do Wielkiej Brytanii brata lub siostry w ramach łączenia rodzin jest możliwe.

Jeśli posiadamy status zasiedlenia, możemy w ramach tzw. łączenia rodzin, zapewnić legalny pobyt niektórym naszym krewnym w UK. Mogą oni w ramach programu EU Settlement Scheme mogą aplikować o odpowiedni status. Jak jednak sytuacja wygląda z rodzeństwem? Postanowiliśmy to pokazać na konkretnym przykładzie naszych rodaków.

- Advertisement -

Łączenie rodzin w UK, a brat lub siostra

Wielu Polaków mieszkających w UK, chciałoby ściągnąć do siebie dorosłego siostrę lub brata, tak aby mogli oni legalnie pracować. Często bywa, że brat i siostra pracowali kiedyś na Wyspach, ale nie wyrobili sobie settled status. Posiadają oni NIN i konto w banku, ale legalnie do pracy przyjechać nie mogą.

Oficjalnie wiadomo, że program łączenie rodzin, nie obejmuje rodzeństwa, więc brat lub siostra nie mogą w nim aplikować.

Wyjątkiem jest jednakże sytuacja, w której nasz brat lub siostra „jest od nas zależny/-a”, ze względu na swój wiek, niepełnosprawność lub chorobę. Wtedy mogą oni aplikować o wizę, jeśli my posiadamy settled status lub pre-settled status i przyjechaliśmy do UK przed 31 grudnia 2020 roku.

Trudno uzyskać pozwolenie dla brata lub siostry

Sytuacja w której nasz dorosły brat i siostra mogą do nas dołączyć w UK w ramach łączenia rodzin, obejmuje tylko przypadki gdy są oni niezdolni do samodzielnego życia. Oznacza to, że wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Aby aplikować, muszą udowodnić, że nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, że nie mogą zapewnić sobie w Polsce opieki. Jednocześnie rodzeństwo mieszkające w UK, musi wykazać, że posiada fundusze na utrzymanie siostry lub brata. Sprawy tego typu są skomplikowane. Citizens Advice doradza, aby przed złożeniem aplikacji poradzić się prawnika.

Jacy krewni mogą aplikować o stały pobyt w UK w ramach programu łączenia rodzin?

O stały pobyt w Wielkiej Brytanii mogą bez większych problemów aplikować nasze dzieci, mężowie, żony, partnerzy życiowi, a także babcie i dziadkowie.

Warto także zaznaczyć, że nasi krewni niezależnie od tego, czy mogą aplikować o stały pobyt w UK w ramach programu łączenia rodzin czy nie, mogą przyjechać do nas w gościnę na okres do 6 miesięcy bez jakichkolwiek problemów. Jednak nie mogą wówczas podjąć pracy lub nauki.

Teksty tygodnia

Tragiczne dwa dni w Londynie: strzelanina, bójka w autobusie i atak na uniwersytecie

Ostatnie dwa dni były w stolicy Wielkiej Brytanii niezwykle tragiczne. Londyn przeżył eskalację przemocy. Choć incydenty nie były ze sobą powiązane, liczba ataków oraz skala zdarzeń doskonale pokazuje, jak wygląda dynamika przestępczości w stolicy UK

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Zmiana cen energii. Ile wyniesie obniżka rachunków?

Ofgem, ma ogłosić spadek cen energii dla milionów gospodarstw domowych od lipca. Będzie to pierwsza obniżka rachunków od roku.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie