Lekarka NHS zgarnęła 10 000 funtów na chorobowym. W tym czasie dorabiała w innych szpitalach

Lekarka stażystka dostała blisko 10 000 funtów z tytułu zasiłku chorobowego, podczas gdy potajemnie dorabiała wtedy w dwóch innych szpitalach. Lekarka została uznana winną poważnego naruszenia etyki zawodowej, ale teraz może już powrócić do pracy.

30-letnia obecnie Tracy Landu-Landu uznała, że żeby więcej zarabiać, trzeba udać, że się zachorowało i wziąć urlop chorobowy, a w czasie zwolnienia podjąć się dyżurów w innych placówkach medycznych. Landu-Landu udawało się to przez cztery miesiące. Kobieta wzięła chorobowe w szpitalu NHS w Merseyside, a w tym samym czasie podjęła się w trybie zastępczym 38 zmian w dwóch szpitalach oddalonych od siebie o ok. 200 km – w Pilgrim Hospital w Bostonie i na oddziale dla pacjentów z COVID-19 w szpitalu Lincoln County Hospital. Pracując w trybie dyżurowym na oddziałach w dwóch szpitalach w Lincolnshire, Landu-Landu zgarnęła z tytułu zasiłku chorobowego 9 866 funtów.

Oszustwo na koszt podatników

Blisko 30-letnia wówczas lekarka musiała być świadoma tego, że dopuszcza się poważnego oszustwa, ale nadal to kontynuowała. Nie zwracała uwagi nawet na ostrzeżenia płynące ze strony jej partnera, który mówił jej wprost, że w razie przyłapania jej na tym procederze grozi jej zwolnienie z pracy. Landu-Landu próbowała nawet okłamać urzędników, gdy ci skonfrontowali ją już z faktem, że pracuje w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Inaczej jednak lekarka zachowywała się już w trakcie procesu. W oświadczeniu Landu-Landu powiedziała: – Doszłam do wniosku, że swoimi działaniami jako lekarz nadużyłam zaufania pracodawców, kolegów i społeczeństwa. Strasznie się pomyliłam, nie da się tego usprawiedliwić żadnymi osobistymi lub innymi okolicznościami, w jakich się znalazłam. Wielokrotnie zastanawiałam się nad swoimi działaniami i chcę szczerze stwierdzić, że jest mi bardzo przykro.

Lekarka- oszustka może wrócić do pracy

W październiku ubiegłego roku trybunał Medical Practitioners Tribunal Service w Manchesterze uznał Landu-Landu winną poważnego naruszenia etyki zawodowej i zawiesił ją na dziewięć miesięcy. Ale teraz okazuje się, że kobieta może oficjalnie wrócić do pracy jako lekarz. W trakcie przesłuchania kontrolnego na jej „korzyść” zadziałało to, że od czasu procesu kobieta stała się obiektem medialnej „burzy”. Landu-Landu miała doświadczyć internetowego „trollingu” i zostać naznaczona „społecznym piętnem” za swoje zachowanie.

Obecnie Landu-Landu pracuje jako lekarka w Norwegii.

Teksty tygodnia

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie