Linie lotnicze mogą pozwać lotnisko Heathrow

Organ reprezentujący ponad 90 firm twierdzi, że linie lotnicze mogą pozwać lotnisko Heathrow do sądu w związku z kosztami, jakie poniosły przez zamknięcie obiektu w wyniku pożaru pobliskiej podstacji elektrycznej.

W czwartek późnym wieczorem doszło do pożaru podstacji elektrycznej w pobliżu lotniska Heathrow. Zdecydowano się wtedy zamknąć największy w UK port lotniczy, co poskutkowało odwołaniem wielu lotów. A w konsekwencji linie lotnicze poniosły gigantyczne straty finansowe.

- Advertisement -

Pozwą lotnisko Heathrow?

Organ reprezentujący 90 linii lotniczych korzystających z Heathrow twierdzi, że ma podstawy do podjęcia kroków prawnych przeciwko londyńskiemu lotnisku. Może to zrobić, jeśli nie dojdzie do polubownego porozumienia w sprawie kosztów dotyczących piątkowego zamknięcia Heathrow.

Największe lotnisko w UK zamknięto w piątek wczesnym rankiem po tym, jak pożar dużej podstacji elektrycznej wpłynął na dostawy prądu. Żadnym samolotom nie zezwolono na start ani lądowanie. Decyzja ta wpłynęła na około 1300 lotów i około 250 000 pasażerów.

Nigel Wicking, dyrektor generalny Heathrow Airline Operatiors’ Committee reprezentującego ponad 90 linii lotniczych, w tym British Airways czy Virgin Atlantic powiedział, że ma nadzieję na polubowne porozumienie.

Przyznał jednak, że „może istnieć podstawa do podjęcia kroków prawnych”, jeśli linie nie otrzymają zwrotu kosztów.

Lotnisko Heathrow zostało zamknięte na 24 godziny
Lotnisko Heathrow zamknięte przez pożar na 24 godziny / fot. Getty Images

Zła komunikacja z Heathrow

Wicking skrytykował także złą komunikację ze strony lotniska Heathrow. Jego zdaniem „przerażające” jest to, że linie lotnicze musiały czekać do północy w piątek, aby dowiedzieć się, że terminal 2 zostanie otwarty w sobotę.

Według niego postępowanie takie ze strony lotniska nie jest uzasadnione. Zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę ilość środków wydanych na Heathrow na przestrzeni lat. Oraz „fakt, że jest to najdroższe lotnisko na świecie”.

Jak podał „The Guardian” – w piątek po południu dopiero lotnisko poinformowało wszystkie linie lotnicze, że będą mogły rozpocząć realizację pełnego rozkładu lotów w sobotę.

Niezależne śledztwo

Ponadto Wicking zaapelował także do uruchomienia niezależnego dochodzenia w sprawie tego, co się wydarzyło w związku z lotniskiem oraz czasu, jaki zajęło wznowienie lotów. Z kolei wewnętrzny przegląd planów zarządzania kryzysowego lotniska i jego reakcji przeprowadzi była minister transportu, Ruth Kelly. Jest ona niezależnym członkiem zarządu Heathrow.

Natomiast w sobotę minister ds. energii, Ed Miliband zarządził dochodzenie w sprawie przerwy w dostawie prądu. Przeprowadzi je Krajowy Operator Systemu Energetycznego.

W poniedziałek rzecznik Heathrow powiedział:

– To był bezprecedensowy problem, który zaczął się od pożaru podstacji poza lotniskiem. A w ciągu niecałych 24 godzin całe lotnisko zostało ponownie uruchomione od zera. A my realizowaliśmy pełen harmonogram od soboty.

Teksty tygodnia

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Płatności odroczone nie dla każdego. Wejdą nowe przepisy

Płatności odroczone, czyli usługa "kup teraz, zapłać później" zostanie obwarowana nowymi przepisami. Klienci będą surowiej weryfikowani, a wobec pożyczkodawców będzie można składać skargi.

Zgubiłeś kartę płatniczą za granicą? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Wakacyjny wyjazd za granicę powinien być czasem relaksu, a nie stresu związanego z utratą środków płatniczych. Mimo to warto wiedzieć, co zrobić, gdy zgubimy kartę – tylko szybka reakcja uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami.

Brytyjczycy są dyskryminowani we własnym kraju? Fala oburzenia w UK po zakazie dla 12-latki.

Wielka Brytania nie cichnie po incydencie w szkole. Dziewczynka nie została wpuszczona na szkolną imprezę integracyjną ponieważ założyła sukienkę z motywem brytyjskiej flagi.

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie