piątek, 20 września, 2024

Londyn, Amsterdam i Haga jednymi z najdroższych miast świata

W rankingu najdroższych miast świata Londyn, Amsterdam i Haga zajęły wysokie miejsce. Pod uwagę wzięto takie kryteria porównawcze jak koszty mieszkania, transportu, żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego, mediów i rozrywki.

W rankingu najdroższych miast opublikowanym przez Mercer Cost of Living Londyn znalazł się w pierwszej dziesiątce. Natomiast Amsterdam spadł o dwa miejsca w dół w porównaniu z ubiegłym rokiem. Z kolei Haga „awansowała” o dwie pozycje w górę.

Ranking najdroższych miast świata

Londyn bije na głowę holenderskie miasta. Uplasował się na bardzo wysokiej, bo 8. pozycji, zaraz za Nowym Jorkiem.

Natomiast zarówno Haga jak i Amsterdam znalazły się na liście 50 najdroższych miast świata. W rankingu Mercer na 2024 roku publikowanym co roku wyszczególniono 226 miast.

Ocenie poddano koszty mieszkania, żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego, mediów i rozrywki. A za punkt odniesienia dla wszystkich porównań przyjęto Nowy Jork. Przeliczono tez lokalne waluty na dolary amerykańskie (a same ceny są z marca 2024 roku).

Co ciekawe po raz kolejny to Hongkong, Singapur i Zurych uznano za najdroższe miasta na świecie. Warto jednak wspomnieć, że wśród 10 najdroższych miast połowa znajduje się w Europie, w tym jedno w Wielkiej Brytanii, a aż cztery w Szwajcarii. Z kolei najtańszymi miastami okazały się Islamabad, Lagos i Abudża.

Amsterdam i Haga wśród najdroższych miast świata

Dwa holenderskie miasta – Amsterdam i Haga zajęły wysokie miejsce w niechlubnym rankingu. Amsterdam wprawdzie na jakiś czas znalazł się poza pierwszą pięćdziesiątką, ale w 2021 roku już podwyższył swoją pozycję. A w 2022 roku „awansował” na 22 pozycję. Obecnie Amsterdam spadł na 30. pozycję. Jednak nadal jest dziewiątym najdroższym miastem w Europie.

Natomiast Haga po raz kolejny nieznacznie awansowała w rankingu z 46. miejsca w 2023 roku na 44. miejsce w 2024 roku. W Europie jest 16. najdroższym miastem świata.

Dane dotyczące kosztów utrzymania należy skorelować także z danymi dotyczącymi jakości życia. Według rankingu Mercer stolica Holandii oferuje wysoką jakość za wysoką cenę.

Najlepszym wynikiem jest równowaga między nimi, kiedy to miasto oferuje niskie koszty życia w połączeniu z wysoką jakością życia. Te warunki spełniło tylko osiem miast: Warszawa, Lublana, Montreal, Zagrzeb, Budapeszt, Panama City, Santiago i Kuala Lumpur.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport