piątek, 20 września, 2024

Londyn i terytoria zamorskie UK – tu pierze się blisko 40 proc. brudnych pieniędzy na świecie

Przodowanie w tym zestawieniu zdecydowanie nie przysparza Wielkiej Brytanii chluby. Statystyki pokazują, że w Londynie i w krajach o statusie brytyjskich terytoriów zamorskich pierze się blisko 40 proc. brudnych pieniędzy na świecie.

Wielka Brytania wie, że ma problem z praniem brudnych pieniędzy

Rząd Wielkiej Brytanii wie, że ma problem z praniem brudnych pieniędzy. Problem ten dotyczy zwłaszcza niektórych terytoriów zamorskich, które nie chcą podporządkować się Londynowi w zakresie stosownych regulacji. Obecny Minister spraw zagranicznych UK David Cameron próbował działać w tym obszarze jeszcze wtedy, gdy był premierem. Ale jego inicjatywa przedstawiona w 2013 r. na szczycie G8 w Irlandii Północnej dotycząca utworzenia publicznego rejestru rzeczywistych beneficjentów spółek nie przyniosła większych zmian. Sprzeciwiły się jej wówczas m.in. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, powszechnie uznawane za jeden z najbardziej atrakcyjnych rajów podatkowych. I kraj, w którym pierze się mnóstwo pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.

Pranie brudnych pieniędzy – w tej kwestii trzeba zrobić więcej

O problemie prania brudnych pieniędzy mówił właśnie na spotkaniu think tanku Bright Blue Andrew Mitchell, zastępca Ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. – W kwestii prania brudnych pieniędzy ważne jest, aby przyznać, że Wielka Brytania jest w to zamieszana. Według niektórych szacunków, 40 proc. brudnych pieniędzy na całym świecie – pieniędzy często kradzionych w Afryce i Afrykańczykom przez skorumpowanych biznesmenów, zawziętych polityków i władców wojennych itd. – 40 proc. tych pieniędzy przechodzi przez Londyn, terytoria zamorskie i dependencje korony brytyjskiej – podkreślił Mitchell.

I dodał: – Dependencje korony brytyjskiej i terytoria zamorskie nie zrobiły tyle, ile się od nich oczekuje. Jeśli te terytoria zamorskie i dependencje chcą mieć naszego króla i naszą flagę, muszą także zaakceptować nasze wartości. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby brudne pieniądze nie mogły przez te kraje przepływać.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?