piątek, 20 września, 2024

Matki w UK zarabiają średnio o 4,5 funta mniej na godzinę niż ojcowie

Z badań zleconych przez organizację Pregnant Then Screwed i opublikowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet jasno wynika, że młode mamy w UK zarabiają znacznie mniej niż młodzi ojcowie. Co więcej, mimo coraz szerszego nagłaśniania problemu nierówności w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, a także wzrostu w tym względzie świadomości społecznej, różnica w zarobkach matek i ojców na Wyspach jeszcze się w ostatnich latach zwiększyła.

Nierówności w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UK rosną

Najnowsze badanie dotyczące wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w UK pokazało, że w 2023 r. matki zarabiały na godzinę średnio o 24 proc. mniej niż ojcowie. Ta „kara płacowa z tytułu macierzyństwa”, jak nazywają to eksperci, wyniosła 4,44 funta za godzinę. Analiza danych ONS za okres od stycznia do marca 2023 r., przeprowadzona na zlecenie organizacji Pregnant Then Screwed i opublikowana z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet pokazała, że średnia stawka godzinowa wyniosła w przypadku ojców 18,48 funta. Natomiast w przypadku matek było to 14,04 funta. Co jednak jeszcze gorsze, różnice w zarobkach między ojcami i matkami zamiast maleć, zwiększają się. W porównaniu do 2020 r. różnica ta wyniosła aż 93 pensy za godzinę pracy.

Eksperci zaznaczają, że choć różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn powoli zmniejszały się w ostatnich dziesięcioleciach, to w ostatnich latach postęp w tym zakresie uległ zahamowaniu. W 2023 r. różnica między pracownikami etatowymi wzrosła do 7,7 proc., z 7,6 proc. w 2022 r. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku pracowników objętych różnymi formami zatrudnienia różnica ta spadła do 14,3 proc., z wcześniejszych 14,4 proc.

Kobiety wciąż są częściej odpowiedzialne za wychowanie dzieci niż mężczyźni

Z badań wynika, że to na kobietach wciąż spoczywa główny ciężar w zakresie opieki nad małymi dziećmi. To właśnie przez obowiązki opiekuńcze kobiety często muszą wstrzymywać rozwój kariery zawodowej i wybierać pracę w niepełnym wymiarze godzin. Pracę na niepełny etat wybiera 42 proc. młodych mam w porównaniu do zaledwie 15 proc. młodych ojców. – To poważny problem, który sprawia, że kobiety mają mniej władzy i autonomii niż mężczyźni. Przyczynia się to również do wzrostu ubóstwa wśród dzieci. Te nie są biedne same w sobie, ale są biedne dlatego, że ich matki są biedne – tłumaczy Joeli Brearley z Pregnant Then Screwed.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?